Kétegyházi festményekből és litográfiákból nyílt kiállítás a Gyulán

2018. április 27. 08:58 | Papp Ádám Sándor

A kétegyházi Almásy-kastélyból származó öt festményből és három litográfiából nyílt kiállítás szerdán, a gyulai Almásy-kastélyban. Az időszakos tárlatot információink szerint egy évig láthatja majd a nagyközönség.

 

 

A kiállítást Gyula város polgármestere nyitotta meg, aki köszöntőbeszédében visszaemlékezett arra, amikor néhány évvel ezelőtt megkezdődött az Almásy-kastély felújítása, akkor abból az épületből egy "rozsdás vasszög" sem maradt a kastély eredeti berendezéséből. Dr. Görgényi Ernő hangoztatta azt, hogy ez volt az a pillanat, amikor rájöttek arra, hogy teljesen szabadon tudják alakítani a látogatóközpont kiállításának a tematikáját. A polgármester elárulta, hogy a nyitás után a gyulaiak elkezdték magukénak érezni a kastélyt és értékes tárgyakat adományoztak a látogatóközpont részére, amelyek a későbbi tárlatok alapegységeit alkották.

 

 

Gróf Almásy Dénes legidősebb unokája kezdeményezésére 2017 decemberében olyan festményekkel és litográfiákkal gazdagodott a gyulai Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastély, amelyek egykor a kétegyházi Andrássy-Almásy-kastély falait díszítették. Pongrácz István kereste meg és kérte a Társadalmi és Örökségvédelmi Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkárságot, hogy engedélyezze az (időközben a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum leltárába került) Almásy-ereklyék áthelyezését a gyulai Almásy-kastélyba. A korszak egyik utolsó szemtanújaként Pongrácz István fontosnak tartotta, hogy az utókor hiteles forrásból ismerhesse meg családja történetét; megítélése szerint ehhez kiváló helyszínül szolgál a 2016-ban látogatóközpontként átadott, a turisztikai desztináció egyik legfontosabb attrakciójaként említhető, országosan is a leglátogatottabbak közé tartozó gyulai kastély.

 

 

Dr. Latorcai Csaba társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkár a megnyitón arról beszélt, hogy a második világháborúban és az azt követő kommunista időszakban magyar családok tízezreitől vették el a vagyonukat, illetve értéktárgyaikat. Ennek érdekében a kormány egy kormányrendelet segítségével kívánja segíteni az akkori időszakban elveszített műtárgyak visszaszerzését.

- Amennyiben a családok kezdeményezik vagyontárgyuk visszaigénylését, a kormány vizsgálja azt, hogy egyáltalán még a szocialista törvényességnek megfelelően jutott a magyar állam birtokába a tárgy, vagy pedig a kommunisták még a saját törvényeiket is megszegve vették el ezeket a vagyon tárgyakat. Az elmúlt években, mintegy 9500 műtárgya vonatkozóan nyújtottak be kérelmet és ezek közül mintegy 7500 műtárgya vonatkozóan tudtuk megállapítani azt, hogy az akkori kommunista hatalom még a saját törvényeit is megszegte. Ennélfogva azok a műtárgyak nincsenek jogszerűen a magyar állam tulajdonába és kerültek visszaadásra a család, illetve a leszármazók számára - fogalmazott az államtitkár.

 

 

A kiállítás megnyitót követően Cseresznyés János, a gyulai Erkel Ferenc Múzeum történésze tartott a jelenlévőknek szakmai tárlatvezetést.

További programok »

Itthon

Imi bácsi zenés műsora zárta az adventváró piacozást

Hevesi Imre azaz Imi bácsi zenés műsora zárta a város felújított és kibővített térségi vásárterének adventi programsorozatát. A vásártér még egyszer, ebben az évben utoljára karácsonyi dallamokkal köszöntötte a kézműves termékek iránt érdeklődőket.
18:28
FEL