Kerékpárosok vették birtokba a Csabagyöngye környékét

2020. szeptember 6. 09:55 | Kugyelka-Zámbori Eszter

Szombaton rendezték meg a Magyarország Korosztályos Kritérium Bajnokságot. A kerékpáros eseménynek harmadik alkalommal adott otthont Békéscsaba. A megmérettetésen 14 korcsoportban összesen 170 sportoló mérte össze gyorsaságát.

A Magyar Kritérium Bajnoki címek eldöntése mellett a szervezők fontos célként tűzték ki a tehetségkutatást, a tehetséggondozást és a kerékpársport népszerűsítését. Az eseményt a Magyar Kerékpáros Szövetség és Nyírségi Kerékpárosok Sport Egyesülete, valamint társrendezőként a Fenntartható Térségért Alapítvány szervezte meg. A versenypálya ezúttal is egy 1000 méter hosszú zárt körpálya volt, amelyet a Széchenyi utca – Malom tér – Kiss Ernő utca – Kossuth tér – Széchenyi utca útvonalon jelöltek ki.

A verseny karakterét tekintve egy sprintverseny, amit leginkább a pályaversenyekhez tudok hasonlítani, mivel egy pontrendszer alapján számoljuk a sprintkategóriák eredményét. Aki a legtöbb pontot gyűjti össze a gyorsasági hajrákban, az nyer. Egy 1000 méteres körpályát alakítottunk ki a tavalyi és a tavaly előtti évhez hasonlóan, és a szövetségtől harmadjára kapjuk meg a verseny rendezési jogát. Valószínű, hogy a pálya specifikumai miatt vonzza a város a versenyzőket, akik szívesen térnek vissza minden alkalommal – mondta el Kesjár Attila versenyigazgató.

Az U13-astól U19-es korosztályig minden utánpótlás kategóriában lányoknak és fiúknak is rendeztek versenyt. Emellett Master 3 korcsoportig minden versenyző megmérettette magát különböző távokon. A Női Elit kategóriában induló kerékpárosok 24 kilométert, ebből 8 hajrá kört teljesítettek. A leghosszabb távot az Elit Férfi és az U23-as férfi mezőny teljesítette, nekik 40 körön, azaz 40 kilométeren, ezen belül 10 hajrá körben kellett a leggyorsabbnak lenni.

Kritérium szabályok szerint, minden gyorsasági hajrá első négy helyezettje – 5, 3, 2, illetve 1 – pontot kap. A körelőnyt elért versenyző plusz 20 pontot, a körhátrányba került 20 pont levonást kap. Az a versenyző győz, aki a legtöbb pontot gyűjti össze. Pontegyenlőség esetén a több hajrágyőzelem számít. Amennyiben a pontegyenlőség ezután is fennáll, az utolsó hajrá befutási sorrendje dönt.

Az Elit Férfi kategóriát Lovassy Krisztián, a EPRONEX-BSS OIL TEAM versenyzője nyerte, megelőzve két csapattársát a második Kiss Gergelyt és a harmadik Gönczy Gergőt.

– Sokkal rövidebb ez a kritérium verseny, mint egy országúti verseny, hiszen csak 40 kilométer volt a mai. Sokkal intenzívebb, kevesebb idő van taktikázni, mert a rajttól a célig szinte full gázon megyünk. Itt az elején nekünk szerencsére a második körben sikerült meglépni az egyik csapattársammal, és így nem nagyon kell sprintelni a pontokért, hanem elosztottuk egymás között. Sajnos volt egy pár bukás ma. Tavaly megúsztuk azt hiszem baleset nélkül, de idén volt talán kettő is, az egyik srácot sajnos elvitte a mentő. De ettől függetlenül egy színvonalas verseny volt, tavaly is az volt, reméljük, hogy lesz jövőre is – mondta el Lovassy Krisztián.

Az Elit kategória győztese hozzátette: a járvány alatt nagyon nehéz fenntartani a motivációt, és az ilyen versenyek erre tökéletesek, hogy legyen egy kis fény az alagút végén, van miért kimenni minden nap és elvégezni az edzésmunkát. Reméli, hogy hamarosan véget ér ez a jelenlegi állapot, és minél több versenyük lesz, mert idén sajnos egy kezén meg tudja számolni, hogy eddig hány versenyen indult.

Idén először átadták a Horváth János emlékverseny győztesének a vándorkupát. Az első Békéscsabáról származó magyar válogatott kerékpárosnak emléket állító kupát ezentúl minden évben a férfi U19 korosztály bajnoka veheti át, ezt idén Nagy Bendegúz Mátyás, a KONTENT-DKSI versenyzője kapta meg.

Az eseményen Herczeg Tamás, a térség országgyűlési képviselője adta át az érmeket a dobogós helyezetteknek.

Az eredményeket ide kattintva olvashatják el.