Kiszely András, a szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke elmondta, a pünkösdi forgatag résztvevői megszokhatták, hogy a gasztronómia mellett minden évben igyekeznek egy kis kulturális töltetet is adni az eseménynek. A szervezők idei választása a csabai kékfestésre esett, amelynek újraélesztésén, újra felfedezésén és újratanulásán már két éve dolgoznak.
– A kékfestés Békéscsabán is nagyon nagy múltra tekint vissza, azonban visszaszorult, sőt, kihalóban van. Ezért is szeretnénk a csabaiak figyelmét ráirányítani arra a tényre, hogy ebben a városban egy nagyon gazdag kékfestő kultúra volt megtalálható. Ennek a Sztaricskai család volt a zászlóvivője, ebben az utcában működtették boltjukat és műhelyüket – ismertette Kiszely András.
Kiemelte, volt egy különleges mintázat is, az úgynevezett pöszmétés vagy szlovákul a polyke is, amelyet kifejezetten szerettek a csabaiak. Ezt a mintát sikerült megtalálni és újragyártatni belőle anyagokat, ruhákat és kiegészítőket.
Kiszely András hangsúlyozta, sikerült a Sztaricskai család leszármazottait megtalálni, akiket meg is hívták a kiállítás megnyitójára, hogy a vendégeket velük együtt kalauzolhassák el a kékfestés világába. A család tagjai aktívan is közreműködtek a tárlat létrehozásában, a jegyzeteken túl, mintafákat és egyéb relikviákat bocsátottak a kiállítás rendelkezésére.
A kékben pompázó kiállítás megnyitójára nemcsak a Sztaricskai család tagjai látogattak el, hanem távolabbról is érkeztek vendégek. Bakos Zoltán Bácsalmásról érkezett, a népi iparművész pedig a mai napig a kékfestő szakmában alkotja termékeit.
Mint mondta, Magyarországon csak nagyon kevés kékfestő műhely működik, ezelőtt száz évvel azonban több száz manufaktúra készítette termékeit, akik elsősorban a természetből vették a mintákat. Az iparművész elmondta, a kékfestés szakmája egyre zsugorodik, így fontos, hogy az ilyen események is ráirányítsák a figyelmet.
– A Bácsalmási Kékfestő Műhely 1879 óta foglalkozik a kékfestő szakmával, én pedig 1993 óta járok oda és dolgozom, de majdnem mindig csak munka mellett. A mai helyzetet tekintve nem sok lehetőség van ebben terjeszkedni, a keleti térhódítás és a textilipar hátra szorítása miatt a kékfestés jövője nem túl rózsás – árulta el Bakos Zoltán.
A tárlat a kékfestés tárgyait mutatja be az érdeklődőknek, emellett pedig a Sztaricskai család kincseit és örökségét mutatja be. A most megnyíló kiállításról egy kisebb kiadvány is készült, amely röviden, de összeszedetten, illusztrációkkal tarkítva mutatja be a kékfestés hagyományát. A pünkösdi program látogatói meg is vásárolhatták a hagyományos eljárással készült termékeket, így kék-fehér táskák, kalapok és zoknik kerültek a csabaiak és vendégeik kosaraiba.
A gasztronómiai forgatagról itt írtunk korábban.