A Tranoscius énekeskönyvet 1636-ban adták ki először és 1718-ban betelepülő felvidéki szlovákok Békéscsabára is magukkal hozták.
– A csabai szlovákok reménye, hite, munkszeretete ebből az énekeskönyvből táplálkozott. A békéscsabai az utolsó olyan evangélikus gyülekezet, ahol a mai napig használják ezt a könyvet, ezért is gondoltuk, hogy itt emlékezünk meg a 100 évvel ezelőtti kiadásáról. A kiállítás a Tranoscius csabai történetét mutatja be olyan nagy csabai szlovák lelkészek, mint Haán Lajos, Dedinszky Gyula, Szeberényi Lajos Zsigmond vagy Linder László gondolatainak megidézésével – mondta el Kiszely András, Békéscsaba szlovák nemzetiségi önkormányzatának elnöke.
A jeles évforduló kapcsán rendezett eseménye kapcsán a szlovák tájház gyülekezeti terme megtelt az ünneplő és emlékező közönséggel. A jubileumi rendezvényen a környékbeli települések szlovák csoportjai mellett Békéscsaba polgármestere, Szarvas Péter és Hollerné Racskó Erzsébet, az Országos Szlovák Önkormányzat elnöke is részt vett.
– A csabai szlovákok szervezete 30 évvel ezelőtt, a nemzetiségi törvény megjelenésekor az elsők között volt, aki meglátta a lehetőséget az új jogi szabályozásban és a változó feltételek mellett is mindig megtalálták hogyan és hol lehet eredményesen dolgozni. A békés megyei szlovákság számára a Tranoscius énekeskönyv fontos lelki és szellemi táplálék volt az elmúlt három évszázadban és az is történelmi jelentőségű esemény volt, amikor száz évvel ezelőtt Békéscsabán kezdték nyomtatni. A mostani esemény felidézi szlovákság énekeskönyvének jelentőségét, hiszen az elődeink nap mint nap találtak benne olyan éneket, amely az adott alkalmat és családi eseményt emlékezetessé tette – emelte ki az országos elnök.
Az evangélikus szlovákság első énekeskönyvéből rendezett kiállítás november végéig látható a tájházban.