Jurta épült az Öregház udvarán – III. Egyed-napi mulatság

2022. szeptember 2. 13:18 | Such Tamás

A Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör idén is megrendezte az Egyed-napi mulatságot szeptember elsején, azaz Egyed napon, az Öregház kertjében. A csütörtök délután kezdődő program ezúttal ősmagyar hagyományokat felidéző bemutatókkal, ételkóstolóval és élő zenével várta a nemcsak kör tagokat.

Mácsai Sándor kor- és körelnök jó évtizede, évről-évre Ivó napja alkalmából trombitálta össze a szomjas torkú pajtásokat. Majd két éve, midőn a Covid kiikszelte a tavaszi programokat (Ivó napja május 19-e), a naptárban rátalált Ivó tejtesójára, még pedig Egyedre. (Valljuk be őszintén, ebben a prűd világban talán még elegánsabb is az étkezést ünnepelni, mint a szörpikézést.) S ahogy korábban az Ivó-napokra, úgy az Egyedre is egy-egy kosztümös történést húz fel.

 

Mácsai Sándor nyilatkozik a királyi televíziónak – Fotó: behir.hu/Such Tamás

(Mácsai vezér a királyi televíziónak nyilatkozik – Fotó: behir.hu/Such Tamás)

 

Ezúttal az 1222-ben kiadott aranybulla függőpecsét, a honfoglaló őseink, illetve a magyarság zenéi és nemes étkei voltak a középpontban. Többek között köleskását, hideg kovászosuborka-levest, pásztortarhonyát lehetett kóstolni. Mi több, volt még szőlő és lágy kenyér is.

A pazar élelmiszerek mellől visszalépve a kézzelfogható történelemhez, most a Békéscsabai Történelmi Íjászkör tagjai egy jurtát építettek az Öregház udvarára.

Medgyesi Pál, a Békéscsabai Történelmi Íjászkör elnöke a nemezsátor előtt rövid előadásában elmondta, honfoglaláskor a Kárpád-medencébe érkező magyarok az eurázsiai sztyeppevidékről hozták be az életmódjukat, tudásukat, viseletüket, illetve a lakhelyüket, a jurtát.

 

Az Ókörös Trió – Fotó: behir.hu/Such Tamás

(A hárommuzsikások: József, Gábor, Ferenc – Fotó: behir.hu/Such Tamás)

 

Az egyik fő eszközükkel, a táltosdobokkal kapcsolatban elmesélte, a hangszeren kihúzott bőrre általában a világegyetemet rajzolták rá. A dob felső részén az ősöket, a szellemősöket, akik már meghaltak, de védelmezték őket, míg az alsón mindenféle gonosz csúszómászókat, férgeket ábrázoltak. Középen van a létra, amelyen a sámán a két világ között jár át.

– Érdekes – folytatta –, a sámánok a dobot a lovuknak hívták – például táltos paripának. Ha a bőr megereszkedett, akkor tűz mellett megmelengették, amely kifeszült. Mit mond a sámán? „A táltos lovam megetetem parázzsal.” A mesében is ez van: a rossz gebe az istállóban arra kéri a kisfiút, hogy „etess meg parázzsal”. Miután a fiatal gazdája megetette, kifeszül az állat bőre és együtt mennek a csodás kalandokba.

 

Galéria

 

***

A kerek nemezsátrat szombat délutánig, a Békében Békésben program végéig lehet megcsudálni. Nem mellesleg Szokolai György körtag éjjelente a kincsben virraszt. Nem olcsó a jurta.

 

Szokolai György – Fotó: behir.hu/Such Tamás

További programok »

FEL