A tanévnyitón Herczeg Tamás országgyűlési képviselő mellett Mucsi Balázs, a BSZC főigazgatója, dr. Vörös Ferenc rendőr dandártábornok, Kiss András Zoltán tűzoltó dandártábornok és Sipaki Ferenc büntetés-végrehajtási alezredes is részt vett.
Herczeg Tamás elmondta, a szeptember 2-án közel másfél millió fiatal ül be vagy ül vissza az iskolapadba, közölük nagy számmal valamely szakképzési intézménybe. Hozzátette, ma Magyarországon a munkanélküliség és a munkaerőhiány egyszerre van jelen a gazdaságban, amelyre többek között a Békéscsabai Szakképzési Centrum is megoldást nyújthat.
– Azt látjuk, hogy azok a frissen végzett szakemberek, akik jó tudással rendelkeznek, el tudnak helyezkedni a munkaerőpiacon. Egyrészt fogadja őket a piac, intézmény, vállalat termelési egység, amely jó szakembereket keres, másrészt pedig látjuk, hogy egyre többen vesznek részt a felsőoktatásban azok közül, akik szakképzésben vettek részt – sorolta Herczeg Tamás. Hozzátette: a Békéscsabai Szakképzési Centrum kiválóan működik, országos összehasonlításban a legjobbak között van, az itt végző diákok döntő többsége pedig el tud helyezkedni a munkaerőpiacon.
Mucsi Balázs főigazgató kiemelte, a Békéscsabai Szakképzési Centrumnak már ez a kilencedik tanéve, ebben az évben pedig több mint ezer diák lépte át a szakképzési intézményközpont kapuját, így a felnőttoktatást is beleszámolva, közel 7500 tanuló kezdi meg a tanulmányait. A diákokat felújított tantermek és új eszközök, gépek várták. A legjelentősebb változást a Kemény Gábor Technikum diákjai tapasztalhatták, ahol az autószerelő műhely teljeskörű felújítása zajlott le, új eszközökkel és új gépekkel várták a szakmát választókat. A fejlesztések sora azonban nem áll meg a Békéscsabai Szakképzési Centrumban, hamarosan újabb beszerzések és bővítések kerülnek sorra.
– Hazai finanszírozású pályázati forrásból több mint 1,7 milliárd forintnyi fejlesztési céltámogatást kaptunk, amelynek köszönhetően a légi- és gépipari központunkat kiegészítjük, és további fejlesztéseket kívánunk elvégezni, például a megújuló energia tekintetében –ismertette Mucsi Balázs.
Fölker Csaba elmondta, az iskola öt osztállyal kezdte meg a tanévet, így közel száz tanuló ül elsőként a padokba. A technológusok, gépésztechnikusok, informatikusok és rendészeti tanulók a nyáron felújított és felszerelt tantermekben kezdheti meg a szakmákkal való ismerkedést.
– A nyáron megújultunk, hat tantermet sikerült teljesen felújítani a festéstől kezdve a linóleumozásig. Emellett a napelemrendszer is teljesen üzembe állt, illetve számos oktatót sikerült megnyernünk az iskola szakmai oktatásának – fogalmazott az igazgató.
A tagintézmény-vezető aláhúzta, az itt végzett diákok külföldön is megállják a helyüket, de a hazai cégek is elégedettek a képzésük színvonalával, ahogy a felsőoktatásba kerülő végzősök is magas szintet képviselnek.
Kónya Tibor már két éve az intézmény tanulója, a gépészeti szakot választó fiatal a vizsgák letétele után a felsőoktatási felé veszi az útját.
– Az iskola minden téren korszerűsítve van, kiváló a tanári kar felkészültsége és jó a közösség is – tette hozzá.
Az ünnepség egyik kiemelkedő része a „Gészi” régi hagyománya, amikor az intézmény elsőéves diákjai név szerint kiszólítva léphettek társaik elé, majd köszöntő kézfogást válthattak Völker Csaba igazgatóval.
A tanévnyitó zárásaként, Mucsi Balázs és Fölker Csaba megkoszorúzta Nemes Tihamérnak, az intézmény névadójának emléktábláját.