Hrabovszki János, Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Szervezetének elnöke ismertette,hogy a csökkenés miatt Békés vármegye kifejezetten érdekelt a betegségek kutatásában.
– 2022 nyarán kezdődött a baj, azelőtt nem érzékeltük a csökkenést. A nyári aszály következtében az őzgida állomány lényegében elpusztult. Elapadtak a suták, nem tudták felnevelni a szaporulatukat. 2023-ban tudtuk számszerűen megállapítani, hogy az őzállományunk egyharmadát elveszítettük. Ekkor megpróbáltuk a Békés Vármegyei Kormányhivatallal karöltve csökkenteni az őzállomány hasznosítását. Kevesebbet lőttünk, ami azt jelenti, hogy maximum 3000 őzbak állomány került terítékre a vadászat során. Korábban ez a szám 4000-4200 volt. Ez nagyban befolyásolja a vadászat turisztikai vonzását. Békés vármegyébe osztrák, német, szlovák vadászok utaznak őzbakra vadászni, idén egy negyeddel kevesebb állatot lőttünk, ami jelentős bevételkiesést jelent. Nem tudjuk, mi váltja ki az állatok elhullását, egyelőre vizsgálódunk. Valószínű, hogy a klímaváltozás is hatással volt az állatokra – fogalmazott az elnök.
Kiemelte, hogy korábban 20 ezer-25 ezer őzet tartottak nyilván, ez a szám mára 20 ezer alá csökkent.
– Mindezek mellett az őz sajnos lassan regenerálódik, mert évente egy, maximum kettő gidát tud felnevelni egy őzsuta. Az elhullott állatokat laboratóriumi vizsgálatoknak vetjük alá, hogy fény derüljön az állománypusztulás okára – tette hozzá Hrabovszki János.
Az őzek természetes ellensége a sakál, melyet a vadászok nehezen tudnak féken tartani, rendkívül szapora vad.