A családias filmklub előtt Komlódi Edit elmondja, utazásai során egy kiskamerával dolgozik. Teljesen amatőr, jegyzi meg; például a felvételek közben többször arra is figyel, hogy ne lépjen valami gödörbe vagy óvatosan közlekedik a bukkanókon, és ha kitekint, olyankor a kép is megy vele. Végül a sok-sok nyersanyagot Milyó Pál videós vágja össze a stúdiójában.
– 2023 márciusában egy hetet töltöttem az Északi-sarkkörön – meséli. – A 11 fős expedíciónk tagja volt. Lenyűgöző volt a látvány, de tény, jaminai lányként nehezen viseltem a -30 fokot: tetőtől-talpig be voltunk bugyolálva, csak a szemünk volt kint. De ha azokat összecsukjuk, akkor összefagytak volna. Amikor azonban a videózáshoz levettem a kesztyűt, akkor vagy fél óráig nyomkodni kellett a kezembe az életet. Bobcattel és kutyaszánnal utaztunk a nagy fehér tájékon. Ami nagy élmény volt, hogy a szánokhoz magunk választottuk ki a kutyákat.
Megjegyzi, az Északi-sarkkör nagyrészét eredetileg víz borítja, jobb esetben jég. Ahogy fentebb írtuk, a csabaiak 2023 márciusában voltak, de amikor a júniusi expedíció megérkezett, akkor már elolvadt a hó: fű, sztyeppe várta őket, virágok közt sétáltak. A házak épp az olvadás miatt cölöpökön állnak.
– Két múzeumban is voltunk – fűzi hozzá. – Megtudtuk, a 19. századi felfedezők, akik tengeralattjáróval vagy hőlégballonnal jutottak el az Északi-sarkponthoz, nem is biztos, hogy ott jártak. Mert valójában a 1960-as évektől, a fejlett technika révén tudták csak a helyes koordinátákat meghatározni.
Érdekességként megemlíti, Spitzbergák főutcáján minden autónak nyitott volt az ajtaja, mert bizony olykor-olykor előbukkant egy jegesmaci, és akkor bizony fel kell kötni a nyúlcipőt. (Editék szerencsére nem találkoztak velük.) Továbbá a nagy hókotrókat nők vezetik, akik nem egyszer a vállukon vadászpuskával járnak.
És a bónusz: a Spitzbergákon Magyarországnak is van egy földdarabja. Még több információ: ITT!