– Üzekedéskor a bakok állandó stresszben vannak, harcolnak egymással a suták kegyeiért és közben a külvilágot szinte teljesen figyelmen kívül hagyják. Messziről könnyen felismerhetőek, lehajtott fejjel, a földet szimatolva közlekednek, sokszor sietősen, kocogva, a szaganyagokat vizsgálva próbálják beazonosítani az arra járó ivarzó suták nyomát. Ilyenkor szinte egész nap találkozhatunk velük. Éppen ezért minden autóvezetőnek felhívnám a figyelmét, hogy közlekedjenek ebben a júliusi, augusztusi hónapban, úgy mint mindig elővigyázatosan – mondta el Hrabovszki János, a Békés Megyei Vadászkamara elnöke.
Az üzekedés során minden esetben a bak keresi meg a sutát. A párzás többnapos, kitartó udvarlás eredménye, mely során a bak a sutát különböző tárgyak körül kergeti, amivel szinte utat taposnak körülötte, erről tanúskodik az úgynevezett ördöggyűrű.
Hozzátette, hogy Békés megyében 45 ezer őz él, ebből 4 ezer bakot szoktak elejteni, a többiek törzsállományként élnek. Mivel ekkora számban fordulnak elő megyénkben ezek az állatok, még fontosabb figyelni az úttesten, hogy elkerüljük a baleseteket. Ha mégis megtörténik a baj, akkor azonnal szólni kell a rendőrségnek, az elhullott vadat a helyi vadásztársaság hasznosítja – egészítette ki Hrabovszki János.
Azt is érdemes tudni, hogy az őzek soha nem járnak egyedül, mindig párban vagy még többen közlekednek, ez pedig szintén óvatosságra intheti a volán mögött ülőket.
Hrabovszki János gondolatait kiegészítette azzal, hogy nem érdemes a reflektort le vagy fel kapcsolni, mert ez megijesztheti az állatokat, viszont a dudálás, kürt használata mindenképpen jó.
– Kapható az úgynevezett vadriasztó, amit fel lehet szerelni az autó elejére. Ha megnyomjuk, mi, emberek nem is halljuk, de a vad meghallja és odébb áll – tette hozzá a Békés Megyei Vadászkamara elnöke.