Gyerekzsivaj és nyüzsgés töltötte be a Csabagyöngye auláját és Agóra termét szerda délelőtt. A kórustalálkozón tizenegy kórus, összesen közel négyszáz gyerek vett részt, ezzel rekord létszámot döntve.
– Öröm ez számunkra, hiszen ez a megye egyetlen olyan kórustalálkozója, ahol az általános és középiskolások színe-java, a kórusban éneklők összejönnek, találkoznak. Nem verseny, de egy nagyon komoly megmérettetés a találkozó, hiszen ezek a minősítések egy országos zenei nívót deklarálnak – emelte ki Paulikné Tóth Krisztina, a redezvény főszervezője és a Csabagyöngye Kulturális Központ közművelődési főtanácsosa.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
A kórusok az A kategóriában magasabb szintű, komolyzenei műveket szólaltattak meg, a B kategóriában pedig a könnyebb kórusműveket, népdalokat, egyházi énekeket. Az ítészek többek között a tiszta, átélt éneklést, a karvezető és a kórus összehangoltságát, valamint a megjelenést is pontozták. A zsűri elnöke szerint nagy jelentősége van a rendezvénynek, hiszen mint minden művészeti ágat, ezt is elérte a koronavírus időszaka, ami után nem volt egyszerű az újjáépülés.
– A pandémia nagyon megritkította a gyerekek lehetőségét a kóruséneklésre, de bízom a pedagógusokban, az ének-zene tanárokban, az igazgatókban, hogy támogatják továbbra is ezt a tevékenységet. Azt mondhatom, hogy itt Békéscsabán sikeresen újjáépültek az énekkarok, bízunk abban, hogy ez másokra is nagy hatással van – fejtette ki a zsűri elnöke, Almainé Szabó Gabriella, ének-zene szaktanácsadó.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
Az Éneklő Ifjúság 2025-ös minősítő kórustalálkozójára jelentkezők közös énekléssel várták a zsűrit. Az ítészek megérkezése után a találkozót a 2017 óta különbőző kórusokkal résztvevő Kiss Rózsa vezetésével, a Lencsési Általános Iskola Gyermekkara nyitotta meg.
– Én ma a Lencsési Általános Iskola Gyermekkarával érkeztem. Zongorakíséretes népdalcsokrot hoztunk, Balázs Árpádnak a közismert Bodzavirág című művét, amit a közönség a Mindenki című filmből ismerhet. Kánonokkal, egyszerűbb dalokkal jöttünk, mert sok aprónép énekel a kórus sorai között – árulta el a kervezető ének-zene tanár.
A KÓTA országosan egységes kvalifikációs szabályrendszerét követő találkozónkon az elhangzó műsorok alapján az énekkarok és karvezetőik „A” illetve „B” típusú bronz, ezüst, arany, illetve arany diplomával minősítést, valamint kiemelt egyéb elismeréseket, különdíjakat szerezhettek. A zsűri tagjai a KÓTA kóruszenei szakértői voltak: Almainé Szabó Gabriella, a zsűri elnöke, valamint dr. Dohány Gabriella és Jámbor Zsolt. A rendezvényünk fő támogatója a Nemzeti Kulturális Alap.
A minősítő eredmények a bemutatkozás sorrendjében:
Lencsési Általános Iskola Gyermekkara (Békéscsaba)
Karnagy: Kiss Rózsa
B kategória: EZÜST minősítés
Benka Iskola Énekkara (Szarvas)
Karvezető: Paraszt Attiláné
B kategória: ARANY minősítés
Körtvély Citerazenekar, Szokolay Sándor AMI (Köröstarcsa)
Karvezető: Biró László
B kategória: ARANY minősítés + Különdíj: Az igényes és sokszínű előadásért
Kígyósi Lizikék – az Újkígyósi Széchenyi István Általános Iskola Énekkara
Karvezető: Zubán Gabriella
B kategória: EZÜST minősítés
Szív Hangjai Kórus (Szarvas)
Karnagy: Balláné Tóth Krisztina
B kategória: ARANY minősítés + Különdíj: Balláné Tóth Krisztina karnagy részére Az igényes karnagyi tevékenységért
Kicsinyek Kórusa (Orosháza)
Karnagy: Tóth Margit Erika
A kategória: ARANY DIPLOMÁVAL
Erzsébethelyi Általános Iskola Madách Utcai Gyermekkórusa (Békéscsaba)
Karnagy: Tóth Olga
A kategória: ARANY minősítés
A Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium Gyermekkórusa
Karnagy: Tóthné Mucsi Margit
B kategória: ARANY DIPLOMÁVAL minősítés
Kodály Zoltán Gyermekkórus (Orosháza)
Karnagy: Pörneki Attila
A kategória: ARANY DIPLOMÁVAL + „AZ ÉV KÓRUSA”
Gyulai Erkel Ferenc AMI Kamarakórusa
Karnagy: Nagy Edit
A kategória: ARANY DIPLOMÁVAL + „ORSZÁGOS DICSÉRŐ OKLEVÉL”
és Különdíj Nagy Edit karnagy részére „ Elkötelezett kórusszervező tevékenységéért”
Premier Művészeti Szakgimnázium Kamarakórusa (Békéscsaba)
Karnagy: Tóth Olga
A kategória: ARANY minősítés