Juhász István frakcióvezető azzal kezdte, hogy a legfontosabb történés, miszerint a közgyűlés elfogadta a város 2024-es költségvetését. Mint mondta, a grémium számos olyan, a költségvetés kiadási részét érintő indítványról is döntött és támogatott, amelyek nagyon fontosnak bizonyulnak ebben az évben. Ezek civil szervezetek, időskorúak támogatásával, a parkolási helyzet javításával, energetikai témák ismételt beiktatásával voltak kapcsolatosak.
A képviselő külön kitért a zöldterületen való parkolás ügyére is, hiszen a közgyűlés módosította a közösségi együttélés szabályozásáról szóló 2013-ban született önkormányzati rendeletet. A korábbi rendelkezés ugyanis nem tette lehetővé azt, hogy a zöld területeket használó gépjárművezetőket meg lehessen bírságolni és ezzel elrettentse a szabálytalanul parkolókat attól, hogy a zöld területet használják, illetve tönkretegyék.
– Valamennyien látjuk, akik a városban közlekedünk azt, hogy a település frekventált részein, ahol persze nem könnyű parkolóhelyet találni, de azért lehet, tízesével parkolnak zöldterületen a gépkocsik, ezt a helyzetet igyekezett kezelni és megszüntetni ez az előterjesztés. A módosított rendelet immár lehetővé teszi azt, hogy a szabálytalan gépjárművezetők a közterület-felügyelők jelzése alapján akár helyszíni bírságot, vagy közigazgatási eljárás keretében nagyobb összegű bírságot kapjanak – fogalmazott.
Hozzátette, hogy több mint egy hónap áll majd rendelkezésre a módosított rendelet hatályba lépéséig, azaz április másodikáig.
Ezután Varga Tamás vette át a szót, aki szintén az elfogadott költségvetés részleteiről beszélt. Megjegyezte, hogy a döntést megelőzte egy első olvasat, valamint ez volt az első olyan év ebben a ciklusban, amelyet nem befolyásolt semmi olyan negatív hatás, ami közvetlenül kihatott volna a tervezési folyamatokra. Hangsúlyozta, hogy a módosító javaslatokat sikerült beépíteni a költségvetésbe, szerinte előremutató, jó gondolatok születtek. Ezek közül kiemelte az idősekre való odafigyelést, az idősügyi, nyugdíjas civil szervezetek számára elkülönített támogatást, azt a biztonság fokozását célzó programot, amely alapján ingyenes szén-monoxid mérőt biztosít a város a hetven év felettiek számára. Ezen felül a közbiztonságot, a járdafejlesztést, a földes utakat kezelő programok támogatása is fontos lépések voltak a büdzsében.
Emlékeztetett, hogy a feladatköréhez tartozó humán területeken szintén előremutató lett a költségvetés, hiszen önként vállalt feladatokra 1,4 milliárd forintot tartalmaz, amelynek jelentős része a kultúra, oktatás, sport, ifjúság területén is érzékelhető lesz.
– Az ezekben a szektorokban tevékenykedő önkormányzati dolgozók bérfejlesztésére is jut pénz, melyre nem nagyon volt példa több tíz évre visszamenőleg, hogy az önkormányzat saját forrásából megközelítőleg 10 százalékos bérfejlesztést tud végrehajtani azon munkavállalók részére, akik más hasonló támogatásban nem részesülnek – részletezte, hozzátéve, hogy nagy jelentősége van a pedagógus-béremelésnek, melyet az állam biztosított az önkormányzati fenntartású köznevelési intézmények dolgozói számára.
A tájékoztatón szó esett az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatának módosításáról is, melyet újfent nem szavazott meg legutóbb a közgyűlési többség. Ezzel kapcsolatban a Hajrá Békéscsaba képviselői kiemelték: sajnálják, hogy Szarvas Péter polgármester javaslata az alpolgármester választással kapcsolatosan nem ment át, de bíznak abban, hogy hamarosan kialakul a konszenzus a képviselő-testület tagjai között, és várhatóan egy napokon belül összehívott soron kívüli közgyűlésen már döntés születhet az ügyben.