A Munkácsy Mihály Múzeumhoz tartozó Jankay–Kolozsváry–Tevan Gyűjteményben a Kolozsváry és Tevan családok által adományozott művek révén a gyarapodás lényegében 2006 óta folyamatos. Az ajándékozások alkalmával egy portré is a tulajdonunkba került, melyről azt tudta a család, hogy Tevan Margitot ábrázolja és lánytestvérének férje, azaz sógora, Kolozsváry Sándor készítette. A leltározás során, amikor visszavonhatatlanul bekerül a „nagykönyvbe” a (mű)tárgyakról a beazonosításukhoz szükséges minden információ, szúrt szemet, hogy a szignó, mely a szerzőséget igazolja, talán mégsem Kolozsváry Sándoré. Sokkal inkább a nemzetközi hírű festő, az idén százhúsz éve született Kolozsváry Zsigmond aláírásával lehet rokonítani. A két művész egyébként testvéri viszonyban állt.
A család szerint Margit és Zsigmond nem ismerte egymást. Viszont két tény is megdöntötte a korábbi elképzelést: egy, a gyűjteményből előkerült levél, melyet Zsigmond 1922. január 25-én írt Margitnak. Ez forrásértékűen igazolja, hogy ők ketten igenis baráti viszonyban voltak. „Kedves Seg. (valószínűleg: Segéd) Tanárnő, bizony vannak az embernek kellemetlen kötelességei (mint pld. Nálad, a levélírás hozzám) de ezeket meg kell szokni. – Különben, ha tényleg úgy van – borzasztóan sajnálom, hogy alapjában megváltoztál. Miért tetted, óh ezt? Úgy látom, mégis csak árt Neked a csabai levegő.” Tevan Margitot 1922-ben Vértes Árpád iparművész stúdióvezető munkatársnak kérte fel, de Tevan Margit ezt nem fogadta el, és Békéscsabáról bedolgozóként látta el a feladatot. Vagyis Margit valóban Békéscsabán tartózkodott ebben az időszakban. Részben ez a megerősítő indoka annak, hogy a zseniális kezű Kolozsváry Zsigmondot tudhassuk a portré alkotójának, aki már középiskolai művészeti képzése alatt ösztöndíjjal tanulhatott. Másrészről az, hogy a gyűjteményünkben megtalálható Kolozsváry Sándor gyermekének, Györgynek az iskolai értesítője, melyet az apa, Sándor több helyen is aláírt. Ez az aláírás pedig nem egyezik a Tevan Margit portrén található szignóval, hanem az eddig is Sándornak tulajdonított rajzokén látottakhoz hasonló.
Mindez azért hatalmas hír – egyben a Jankay–Kolozsváry–Tevan Gyűjtemény új állandó kiállításának egyik gyöngyszeme – mert Tevan Margitról eddig nem ismertünk fiatalkori portrét (fotót igen, de rajzban visszaadott művet nem), illetve, mert így a tehetséges grafikus, bábművész, festő hírében álló francia földön is méltán hírnevet szerzett Kolozsváry Zsigmond, vagy, ahogy külhonban ismertté vált: Sigismond Kolos-vary még több munkáját tudhatjuk Békéscsabán.
Ván Hajnalka, művészettörténész