Ifjúsági Garancia Plusz – folytatódik a program Békés vármegyében is

15:23 | Gulyás Gergő

A pályaválasztási vásár részeként már hagyományosan tartották meg a pályaorientációs kerekasztal ülését. A konzultáción az Ifjúsági Garancia Plusz kiemelt fontosságú Pillér projektje került középpontba, amely a fiatalok munkaerő-piaci elhelyezkedését támogatja, országosan 196 milliárd, Békés vármegyében pedig 4,686 milliárd forinttal.

A 4,686 milliárd forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatással 1874 fiatal segítése a cél 2023. október 1-je és 2027. augusztus 31-e között. Az Ifjúsági Garancia Plusz, a Széchenyi Terv Plusz program részeként, kiemelt fontosságú Pillér projekt, amely a fiatalok munkához, munkatapasztalathoz, vagy piacképes tudáshoz való jutását kívánja elősegíteni. A programot a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében a Nemzetgazdasági Minisztérium és a vármegyei kormányhivatalok valósítják meg.

Dr. Takács Árpád, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főispánja nyitotta meg a kerekasztal ülést, aki köszöntőjében kiemelte, hogy nem a fiatalok szemléletét kell megváltoztatni, hanem a saját felfogásunkat kell megújítani és nyitottabbá tenni.

 

 

– Ennek a vármegyének minden adottsága megvan ahhoz, hogy a fiatalokat itt tudjuk tartani. És ezt nekünk kell elmondani, és nem a fiataloknak kell megváltoztatni a szemléletét, hanem a saját szemléletünket kell megváltoztatni, hogy felnőjünk a fiatalokhoz és a feladathoz. Ők élik a világukat, értik ezt a világot, meg is élik – hangsúlyozta a főispán. Hozzátette még, hogy arra kéri a kerekasztal ülésen résztvevőket, hogy bátran fogadják be a fiatalokat a mindennapi munkába, mert csak így lehet a városnak és a vármegyének ereje ahhoz, hogy a fiatalok itt maradjanak és ne menjenek el más városokba vagy országokba.

Herczeg Tamás országgyűlési képviselő csatlakozott dr. Takács Árpád főispán gondolatmenetéhez, hiszen ahogy ő fogalmazott: ez a problémafelvetés miszerint a fiatalok elhagyják a várost, ez valós manapság. Ezért is nagyon fontosak az ilyen konzultációs fórumok, ahol ezekről a problémákról lehet és kell is beszélni.

 

 

– Nekünk, a felnőtt generációnak, a képzőintézményeknek, a köznevelésben, a szakképzésben, a felsőoktatásban érintetteknek, a civil szervezeteknek, az intézményeknek, piaci szereplőknek óriási a felelősségünk abban, hogy ezek a fiatalok itt maradjanak. Mindig többen terveznek elmenni, mint ahányan ezt valóban meg is teszik – fogalmazott az országgyűlési képviselő.

A fiatalok itt maradását elősegítő program országszerte és a vármegyében is az Ifjúsági Garancia Plusz Program. A projekt részleteiről Gerzsényi Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium tervezési szakreferense tartott előadást, amiben hangsúlyozta, hogy most a 15 és 30 év közötti korosztály vehet részt a programban és nagyobb hangsúlyt kapnak a hátrányos helyzetű fiatalok.

 

 

– A program nem előzmények nélkül született meg, európai uniós szinten már több, mint 10 éves múltra tekint vissza, Magyarországon pedig körülbelül 9 éves múltja van már. Az Ifjúsági Garancia Plusz munkaerő-piaci lényege, hogy az Ifjúsági Garancia Rendszerbe bevont 30 év alatti munkanélkülieknek, illetve inaktívaknak támogatásokat és szolgáltatásokat nyújtson, ezáltal javuljon a fiatalok munkaerőpiaci helyzete, mihamarabb megvalósulhasson a támogatás nélküli, nyílt munkaerőpiacon történő, tartós munkaerőpiaci integrációja – tette hozzá a tervezési szakreferens.

A kerekasztal ülés egyik fő programja egy együttműködési megállapodás aláírása volt a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Békés Vármegyei Szervezete és a Békés Vármegyei Kormányhivatal között. Az aláírás után Losonczi István, a VOSZ elnöke beszélt a generációváltásról és a felelősségteljes foglalkoztatásról.

 

 

Az elnök az előadásában hangsúlyozta: a generációváltás a mai időkben az egyik legfontosabb feladata a cégeknek és vállalkozásoknak. A generációváltást semmiképpen sem lehet elsietni és átgondolatlanul véghez vinni. Nagyon fontos egy olyan személy kinevelése, akire bátran és gond nélkül tudjuk rábízni a cég vagy vállalkozás vezetését. Ebben az ütemben fontos a kommunikáció és a tapasztalatok cseréje is. A felelősségteljes foglalkoztatásnál pedig arra kell figyelni, hogy a munkaerő állomány mindig stabil és biztonságos lábakon álljon.

Az Ifjúsági Garancia Plusz Programba történő bevonások 2024. április 15-ével megkezdődtek és már több mint 600 fiatal dolgozik és részesül különféle támogatásokban.

 

Galéria

További programok »

FEL