Itt a tojás, piros tojás – Hagyományos és megújult díszítési módok

2022. április 15. 07:16 | Csiffáry Zsuzsanna

A húsvét közeledtével egyre több tojást találni az otthonokban. A tojásfestéssel és magával a tojással mint jelképpel az életet hordozó csírát jelenítik meg. A húsvéti készülődéskor sokaknál még manapság is szokás a tojásdíszítés. A leggyakoribb technikák közé az írás, a karcolás és a berzselés tartozik. A tradicionális motívumrendszer mellett egyre divatosabbak a több technikával díszített alkotások.

A hímestojás-készítés ma már szinte külön művészeti ággá nőtte ki magát, és egyre több kreatív díszítőelemmel, illetve kézműves technikával ötvöződött. Az egyik helyi kreatív boltban is többféle elemmel készültek, hiszen láthatunk itt fürjtojást, különböző méretű fatojásokat, csipkével bevont – illetve többféle színű tojásokat, de dönthetünk amellett is, hogy gyertyaként kerül az ünnepi asztalra a tradicionális, kerekded forma.

Hungarocell tojásokat készítettem elő. ezeket előtte megcsiszoltam, mert ezeken vannak öntési hibák.  Amikor ezzel a munkával megvagyunk, akkor fogunk egy hurkapálcát, és beleszúrjuk a tojásunkba, hogy az ujjlenyomatunk ne látszódjon rajta. Utána kivesszük a szilikonformából a levegőre száradó domborulatot, amit ráragasztunk a tojásokra, és később lefestjük, amikor megszáradt –  fogalmazta meg Berczi Gabriella, kreatív szakember. 

Kovácsné Tóth Jolán, kreatív munkatárs egy másik hungarocelltojás dszítési technikáját mutatta be. Fekete akril festékkel vnta be a felületét, amit többféle metálfestékkel gazdagított.  Egy pici száradási idő után a végső munkálatokhoz érkezünk. A fényes-metálos hungarocelltojás zöldnövény csúcskoronát kap.

Húsvétkor sok háznál festenek vagy díszítenek tojást, ami az ünnepi asztal éke lehet. Készíthetjük főtt tojásból, amit az ünnepek alatt jó, ha el is fogyasztunk, de díszíthetünk kifújt tojásokat is, amelyek eltehetők emléknek.

Sokan ismerik a hagyományos tojásfestési technikákat. Ezek közé tartozik a berzselés, azaz a levélrátétes díszítés is, amelyet az egyik kollégánk (én?) is elkészít minden évben.

Érdemes különleges formájú leveleket gyűjteni a tojások díszítéséhez. A leveleket be kell nedvesíteni, majd símítani a száraz, tiszta tojásra.  Ezeket óvatosan nedvesítsük be, amit a keményre főzött vagy kifújt, száraz, tiszta tojásra kell helyezni. Egy gézdarabot vagy régi nejlonharisnyát vágjunk kisebb darabkákra, majd vonjuk körbe vele a tojásokat.

Figyeljünk arra, hogy szoros legyen a rögzítés, hogy a festőlé ne szivárogjon a levelek alá. Ennek érdekében a gézt vagy a harisnyadarab végét alaposan kötözzük el.

Az elkészült festőlébe áztassuk a tojásokat úgy, hogy teljesen ellepje őket a lé. Néhány perc után, mikor látjuk, hogy a kívánt színt megkapta a tojás, akkor vegyük ki, és óvatosan bontsuk le róla a bevont anyagot. Ha elég szoros volt a rögzítés, akkor a levelek alá nem folyt be a festőlé, és alatta a tojás megőrizte eredeti színét.

Az így elkészült tojásokra rakhatunk több díszítőelemet, de natúr formában a legautentikusabb.

További programok »

Kultúra

Huszonötödik alkalommal rendezték meg a Simonyi Imre Emlékversenyt

Immár huszonötödik alkalommal rendezték meg a Simonyi Imre Emlékversenyt a gyulai Karácsonyi János katolikus gimnáziumban november 15-én. Az eseményre száznyolcvan diák érkezett, akik versmondás, versírás, versillusztráció és versmegzenésítés kategóriákban mérték össze a tudásukat.
09:24
FEL