Az elmúlt időszakban jelentősen megnövkedett az albérletkeresők száma, amelynek köszönhetően a KSH adatai alapján éves tekintetben 10-15 százalékos áremelkedés tapasztalható a bérelhető ingatlanoknál.
Kovács Viktor a Duna House franchise partnere elmondta, Békéscsabán viszonylag szűk kínálatból választhatnak az albérletkeresők, jelenleg körübelül 60-70 kiadó lakás van a városban.
– Egy átlagos állapotú és méretű 2 szobás lakás bérleti díja, a városon belüli elhelyezkedéstől függően 80-100 ezer forint körül mozog havonta. A jobb állapotú, minőségibb bútorokkal berendezett lakások bérleti díja akár 40-50 százalékkal magasabb lehet. A felsőoktatási felvételi ponthatárok kihirdetése ugyan nincsen hatással a békéscsabai ingatlanpiacra, de az egyetemi városokban akár 10 százalékos áremelkedést is okozhat. A fővárosi bérleti díjak a legmagasabbak, ahol 250 ezer forintba kerülhet havonta a lakhatás. A vidéki egyetemi városok között Debrecen a legdrágább, ahol 220-230 ezer forintos díjakkal számolhatunk. A legkedvezőbb árakat Kaposváron és Miskolcon tapasztalhatjuk, ahol átlagosan 110 ezer forintba kerül egy albérlet havonta, pont mint Békéscsabán – fogalmazott.
Sarkadi Árpád, a Gyula House ügyvezetője elmondta, hogy az elmúlt néhány évben az ingatlanárak stagnálását tapasztalták. Mint fogalmazott: az érdeklődők nagyobb százaléka lakásvásárlási céllal érkezik az irodába.
– Jelnleg elég szűkös a megvásárolható ingatlanok kínálata a városban, nagyon kevés az olyan jó állapotú ingatlan, amelyet nem kell felújítani. Ez azonban országos szinten is igaz, a hazai ingatlanállomány állapota hagy kívánnivalót maga után – osztotta meg. Hozzátette: a fiataloknak kiváló lehetőségeik vannak a lakásvásárlási hitelek tekintetében, amennyiben jogosultak pédául családtámogatásra vagy a babaváró kölcsönre. Azonban ha erre nincsen lehetőségük, akkor igen magas piaci kamatokkal találkozhatnak, ami nagy anyagi terhet jelenthet egy fiatal számára.