Hirtelen jelentkezhetnek a szezonális allergia tünetei

2021. április 29. 16:25 | Vári Bianka

Az allergia mára népbetegséggé vált, amely a világ népességének közel 40 százalékát érinti. A szakemberek szerint az időben megkezdett kezeléssel sokat tehetünk a tünetek enyhítéséért, az elhanyagolt betegség ugyanakkor tartós egészségkárosodást okozhat.

A tavaszi napsütés és jó idő nem mindenki számára zavartalan. Az allergiaszezon a tél végén kezdődik, amikor a mogyoró és a barka első pollenjei megjelennek, majd a parlagfűvel bezárólag egészen az ősz végéig kitart. A Magyar Gyógyszerészi Kamara Békés Megyei elnöke elmondta, hogy a szezonális allergia nehezen gyógyítható, többnyire csak a tüneteket tudják kezelni, majd hozzátette, hogy gyógyszerekkel igen jó állapotba hozható a betegek egészségi állapota. Dr. Melczer Mária elmondta ugyanakkor, hogy ismertek már olyan szerek, amelyekkel bár hosszú évek alatt, de sikerül a betegnek kigyógyulnia az allergiából. Ez a módszer azonban nagyon pénz- és időigényes.

 

 

– A legtöbben annyit tehetünk, hogy tablettát szedünk a szezonális betegségre. Ezeknek is vannak korszerű formái, amelyeket nappal is be lehet venni. A régebbieknek az a hátrányuk, hogy álmosítanak, ezért például autót vezetni nem lehet mellettük. A kezelés ugyanakkor elengedhetetlen ahhoz, hogy a beteg jobban érezze magát és éjszaka is jobban tudjon pihenni – fogalmazott a szakember.

A gyógyszerek hatását tekintve elmondta, hogy azok megkötik az allergéneket, vagyis nem engedik, hogy a szervezetben szétterüljenek és így  tüneteket okozzanak. Ez azonban csak időszakos és tüneti kezelés.

 

fotó: Tóth Bianka (behir.hu)

 

A világ népességének közel 40 százaléka szenved allergiás nátha miatt – erről már dr. Sztancsik Zsuzsanna allergológus beszélt. A betegség hirtelen, rohamszerűen kezdődik, jellemzően orrfolyás, tüsszögés és szemkönnyezés formájában. Az érintettek akár száznál is több papírzsebkendőt elhasználhatnak naponta, valamint az éjszakai pihenésüket is zavarhatja orrdugulás. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy fontos kezelni a betegséget, hiszen a statisztikák szerint a kezeletlen allergiák közel negyede asztmává alakulhat.

– Az allergiás folyamatok a felső légutak nyálkahártyáján zajlanak, de ha nem figyelünk erre oda és nem kezeljük, akkor az alsó légutakat is érinteni fogja. A nyálkahártya hasonló az alsó légutakban, tehát hasonlóan is reagál: köhögés, nehézlégzés lehet a következmény – részletezte az allergológus a 7.TV és a behir.hu megkeresésére.

 

 

Sokan a nyárfa virágát, nagy „szöszeit” hibáztatják a tavasszal jelentkező tüsszögésért. Azt azonban kevesebben tudják, hogy ezek sok port és pollent képesek megkötni. Egy megtermett nyárfa egy év alatt akár 405 kilogramm kosztól tisztítja meg a levegőt - magyarázta a szakorvos. A sokakat kínzó parlagfű pollenjéről azt árulta el, hogy az tüskés, ezért képes arra, hogy „belekapaszkodjon” a nyálkahártyába, így elhúzódó tüneteket okoz. Egy-egy kiadós eső felfrissíti és megtisztítja a levegőt a pollenektől, ez azonban nem feltétlen hoz enyhülést azoknak, akik a parlagfűre érzékenyek, hiszen a növény pollenje akár több napig is képes megtapadni a nyálkahártyán.

A szakorvos hozzátette, hogy egy egyszerű allergiavizsgálat után, jól megválasztott terápiával a betegek tünetmentesen vészelhetik át a kellemetlen időszakot.

További programok »

FEL