– Meg kell próbálni mindent annak érdekében, hogy a tüneteket minél kevésbé éljük át. Fontos tudnunk, hogy milyen allergiánk van, ezt akár a szezon alapján pontosítani is lehet. A bőrpróba elvégzése a diagnózis egy fontos alappillére – fejtette ki dr. Sztancsik Zsuzsanna. Az allergológus kiemelte, hogy az allergia kezelési módjához szakember felkeresése elengedhetetlen.
– A reklámok tele vannak ilyen-olyan hangzatos nevű orrszprékkel, tablettákkal. Igazából a reklámokban azt nem mondják el, hogy ezeket egy hétnél tovább nem tanácsos használni. A szakemberek tudják, hogy mit tanácsos felírni a betegnek, ami nem ártalmas, de a nyálkahártyát rendben tartja. Ha a beteg sok olyan orrszprét használ, amit a reklámban ajánlanak (amit csak egy hétig lehet használni), akkor a nyálkahártya hajlamossá válhat rá, hogy elsorvadjon – mondta a szakember.
A környezetben legnagyobb koncentrációban jelenleg a pázsitfűfélék pollenje van jelen. Az allergia legjellemzőbb tünetei az orrfolyás és a tüsszögés, utóbbi rohamszerű lehet. Jellemzően a betegek egyből az allergiára gyanakodnak. Emellett orrdugulás és szempanaszok is jelentkezhetnek. Az orvos kiemelte, hogy ezek a tünetek a munkaképesség rovására mehetnek, ezért érdemes mihamarabb kezelni a problémát, problémákat.
Infografika: NNK
– Jellemzőek a keresztallergiák: bizonyos élelmiszerek fogyasztása a pollenszezonban a betegnek panaszokat okoznak. Ezek leginkább a szájnyálkahártya duzzanatát okozhatják – fejtette ki dr. Sztancsik Zsuzsanna.
Így például a nyírfapollen keresztreakciót kiváltó élelmiszerei a friss gyümölcsök, a mogyoró, a dió, a petrezselyem és a zeller.
További jellemző keresztallergének:
parlagfű – banán, görögdinnye, sárgadinnye, kiwi és uborka
fekete üröm – alma, őszibarack, kömény, bors, avokádó
pázsitfüvek – szőlő, füge, sárgarépa, paradicsom és a gabonafélék.
Az ezekre adott allergiás reakciók jellemzően az adott pollen szezonjában jelentkeznek.
Az allergia gyanúja esetén a sokak által ismert bőrtesztet végeznek, jellemzően a tüdőgondozóban és a megyei asztma-ambulancián, de fül-orr-gége szakrendelések is jogosultak a vizsgálat elvégzésére.
A teszt úgy történik, hogy az alkar hajlítóoldalára csepp formájában felviszik az inhalatív allergéneket, illetve azokat, amelyekre a betegnek panasza van. Ezután lándzsával (egy kicsi tűvel) megkarcolják bőrt és közel 20 perc elteltével leolvassák a reakciót, majd a vörös udvar alapján megállapítják az allergia mértékét. A vizsgálat nem fájdalmas, maga a karcolás szúnyogcsípés-szerű, az allergiás reakció esetén pedig viszketés és csalánkiütés jelentkezhet.