Híres csabai családokról és épületekről tartottak előadást

2023. november 8. 08:21 | Papp Ádám Sándor

A Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület kedden délután útjára indította a 2023/2024-es évad szabadegyetemi előadássorozatát. Hankó András egyesületi tag a híres csabai családokról és épületekről tartott tájékoztatót a Békés Megyei Könyvtárban.

Hankó András, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület tagja olyan személyek életútját mutatta be a jelenlévőknek, akikről kevés információnk van, azonban büszkék lehetünk rájuk. Példaként említette Kvasz Andrást, aki a repülés egyik meghatározó személyisége volt, vagy például a Tevan családot, akik nyomdát alapítottak. Arra is kitért, hogy az első vidéki Bauhaus stílusban készült épület a mai Csaba utcában épült, melynek tervezője Tevan Rezső volt. Hozzátette: édesapján keresztül ismerkedett meg az érdekes, csabaiakról szóló történetekről.

– Az előadásomat az vezérelte, hogy a mai fiatalok többet tudnak például a celebekről, mint azokról a személyekről, akik tettek valamit a város vagy az ország érdekében. Fontos megemlékezni a munkájukról, az életükről, illetve arról, hogy hol laktak. Édesapám, mikor beteg volt és megvakult, akkor én olvastam fel neki a régi csabai történeteket, melyeket akkor szerettem meg. Érdekesség, hogy Békéscsabán és a vármegyében 377 emléktábla van, ami valamire felhívja a figyelmet: vagy egy személyre, vagy egy eseményre. Az emléktáblák 80 százaléka Békéscsabán lelhető fel. Nap mint nap elhaladunk mellettük és nem tudjuk kikről szól, erről is beszélünk ma – hangsúlyozta az előadó.

 

 

Ugrai Gábor, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke arról beszélt hírportálunknak, hogy immár ez a harmadik szabadegyetemi előadássorozatuk, melyet életre hívnak. Hangsúlyozta: az érdeklődők számából látszódik, hogy a csabaiak kíváncsiak a város helytörténetére. Kiemelte: terveik szerint minden hónap első keddjén 16 óra 30 perctől lesznek az előadások a Békés Megyei Könyvtárban. Legközelebb december 5-én Kiss Béla mutatja be Sztraka Ernő életét és munkásságát.

További programok »

FEL