– A kultúra magyar városában végre újra beindul az igazi kulturális élet – kezdte a tájékoztatót Kónya István alpolgármester. Kiemelte: sokan várták ezt a pillanatot, hiszen ez az első igazán nagy rendezvény a fürdővárosban a koronavírus-járvány kitörése óta.
Hozzátette: a 2019-es év nyarához hasonló lesz ez a következő pár nap, ugyanis a város szálláshelyein több mint 90 százalékos a foglaltság a hétvégére.
Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke elmondta, az első sokadalmat még 1999-ben rendezték meg, két évvel később vették fel a Körös-völgyi Sokadalom elnevezést.
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnökségi tagja, valamint a rendezvény főszervezője, Kocsis Klára hangsúlyozta: a huszonegyedik Körös-völgyi Sokadalmon a népművészet teljes komplexitásában jelenik meg, ahogy a korábbi években is, amelyet minél szélesebb körben igyekeznek népszerűsíteni.
A vásáron kilenc népművészeti egyesület mutatkozik be, népi iparművészeti termékeket árusítanak, valamint mesterségbemutatók formájában be is mutatják az alkotás folyamatát.
A sokadalom a halászat és vadászat tematikájára fog épülni, ennek kapcsán is lesznek bemutatók, ahová a felnőtteket és a gyermekeket is várják.
Boriné Kőrösi Beatrix, a Békés Megyei Néptáncosok Szövetségének elnökségi tagja aláhúzta: a korábbi évekhez hasonlóan ők szervezik a színpadi programokat, amelyek idén is rendkívül változatosak.
A 14. Határ Menti Összművészeti Fesztiválra az Alföld minden részéről érkeznek tánccsoportok és zenészek, pénteken este pedig megyei néptáncgálára kerül sor, ahol Békés megye tíz néptáncos csoportja lép színpadra. Hozzátette: a gálaműsor során adják át először a Gál László-ösztöndíjat.
A táncosokat három együttes – a Ludas, a Suttyomba és a Talléros – kíséri a három nap során. Szombaton a Duna Művészegyüttes, vasárnap pedig a Viharsarok Táncszínház lép színpadra.
Vaszkó János, a Balassi Közalapítvány munkatársa elmondta, június 26-án, szombaton 19 órakor tartják a 14. Országos Gyermektánc Fesztivál gálaműsorát, amelyen – meghívásos alapon – alapfokú művészeti iskoláknak és gyermekcsoportoknak adnak lehetőséget a bemutatkozásra.
A szervezők hozzátették: csak a színpad előtti, ötszáz fő befogadására alkalmas rész lesz kordonnal elválasztva, oda csak azok ülhetnek majd, akik rendelkeznek védettségi igazolvánnyal.
A hétvégén elindul a Gyulai Várszínház 58. évada is, amely során a nézők ötven előadást láthatnak, köztük öt új bemutatót.
Forrás: Gyulai Hírlap