Herczeg Tamás: Lezárul a Modern Városok Program, de Csaba még kaphat forrásokat

2023. november 14. 09:36 | Mikóczy Erika

Csökkenhetnek a bürokratikus terhek a hazai agráriumban; lezárul a Modern Városok Program; kézműves vásár volt Békéscsabán; 75 éves a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar – ezúttal ezekről a témákról beszélgetett Herczeg Tamás országgyűlési képviselővel D. Nagy Bence műsorvezető a 7.Tv Aktuális című műsorában.

– Ön felszólalt az Országgyűlésben az agráriummal kapcsolatban. Mi volt ennek a lényege? 

– A felszólalásom az agráriumot érintő törvénymódosítás javaslatcsomagjának az általános vitájában hangzott el. Tudjuk, hogy a mezőgazdaságban is nagyon erős a bürokrácia. A csomagban 14, az agráriumot érintő jogszabályt módosítunk, illetve 5-öt helyezünk hatályon kívül. Itt az erdőtelepítéstől a halgazdálkodásig, a természetvédelemig, vagy az őstermelők, családi gazdálkodók ügyintézéséig nagyon sok mindenről van szó. A cél, hogy csökkenjenek az adminisztratív terhek, megszűnjön például a kettős ügyintézés. Jó néhány olyan eleme van a törvénycsomagnak, ami azt segíti elő, hogy ne kelljen sűrűn engedélyt kérni, az engedélyek hatálya tovább tartson. Ha az ember azt veszi észre, hogy a bürokrácia útvesztőiben nem tud boldogulni, akkor talán még a kedve is elmegy attól, hogy azon a területen vállalkozzon, vagy fejlesztésbe fogjon. A jövő évtől, miután ez a jogszabály életbe lép, érzékelhetően könnyebb lesz az agráriumból élők számára az ügyintézés, az adminisztráció.

 

– A Magyar Közlönyben a közelmúltban megjelent, hogy befejeződik a Modern Városok Program. Ez hogyan érinti Békéscsabát?

– Ebben a programban 4000 milliárd forint körüli, döntően hazai forrásból származó összeget költhettek és költhetnek el a megyei jogú városok a maguk nagy projektjeire. Körülbelül 250-300 nagy beruházásról beszélhetünk. Az állam által tervezett és kivitelezett beruházások - ezek közül minket az M44-es építése érint - jól haladnak. Azoknak a projekteknek a döntő többsége is rendben folyik, amelyek az állam és az önkormányzat együttműködését igényelték. Békéscsabán nagyon jól állunk a tervek teljesítésével, viszont ahol piaci szereplőket kellett volna bevonni – gondolok itt a mezőgazdasági feldolgozó-ipari üzemek létrehozására – az már nehéz falat. A kormányzat most úgy döntött, hogy áttekinti és lezárja ezeket a nagy fejlesztési csomagokat azzal, hogy ahol szükséges és indokolt, ott többletforrást biztosít. Békéscsabán már befejeződött egy nagy belterületi útfejlesztési csomag, de az Építők útjának a teljes kiépítésére nem volt elegendő a forrás. Itt van egy többletigényünk, és ígéretünk arra, hogy hamarosan további támogatást kap a város. A Munkácsy Negyed lezárásához szintén szükséges még némi többletforrás, valamint ahhoz a csomaghoz is, amely az ipari területekre való eljutást, a munkába járást segíti. Itt további kerékpárút-építések valósulhatnak meg. Komplex energetikai csomagja is van Békéscsabának, amit szintén érint a készülő anyag. Jó esély van rá, hogy a geotermikus energia felhasználását szolgáló beruházás befejezéséhez szükséges további 900 millió forintot is megkapja majd a város. Tárgyalásban vagyok a miniszterelnökséggel és azzal az öt ágazati minisztériummal, amely a Modern Városok Program lezárásával foglalkozik. Remélem, az egyeztetések eredményeként a beruházási forrásigényeknek megfelelően, a lehető legtöbb támogatást megkapja Békéscsaba.

 

 

– Evezzünk más vizekre: október 28-án volt Békéscsabán, a Korzó téren egy kézműves piac, ahol több árussal is beszélgetett. 

A Portéka Kézműves és Termelői Közösség vására volt ez az esemény. Az ő termékeik – a szőttesektől kezdve a szappanokon, dísztárgyakon és hétköznapi használati eszközökön keresztül az élelmiszerekig –, mind itt készülnek helyben, és aki készíti, az is árusítja. Ennek a helyi közösségnek a tagjai az ismerőseink, és ez már magában is egy szavatossági tényező: érdemes tőlük vásárolni, hiszen tudjuk, kik ők, megbízhatunk a termékeikben. Jó lenne, ha rendszeresen meg tudnának jelenni Csabán és a megye más településein is. A tervek szerint itt novemberben és decemberben találkozhatunk még velük, és ha ez beválik, akár rendszeres időközönként jelentkező kispiac is lehet ebből a kezdeményezésből.

 

– 75 éves a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar, amelynek tagjai a közelmúltban egy jubileumi koncertet adtak. Ön milyen szálakkal kötődik a zenekarhoz?

A Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar jogelődje valóban 75 éve alakult meg. Az évtizedek folyamán több fúvós együttes is volt Csabán, majd ezek egyesültek. Az ifjúsági házban, a Csabagyöngye elődjében együtt dolgoztam a zenekarokkal, baráti szálak is fűznek a tagokhoz. Utánanéztem, hogy a wikipédián 19 kitüntetés vagy elismerés szerepel a nevük mellett, ez azonban lényegesen kevesebb annál, mint amennyit kaptak már szerte a világban. A zenekarnak van városi elismerése, a ZENIT-nek rendszeres vendége volt, és mindig nyert valamilyen díjat. A Körösparti Vasutas az ország egyik legkiválóbb koncert fúvószenekara! Akik hallgatják, azok egészen biztosan egy fontos zenei élménnyel gazdagodnak. A mostani koncertje az együttesnek igazán különleges volt, mert a korábbi tagok, az ifjúsági zenekar tagjai, valamint a mazsorettek is felléptek a műsor során. Én kicsit elfogult vagyok, mert nagyon szeretem a fúvószenét és ezt a zenekart, de úgy gondolom, hogy ezt a közönség minden tagja így élte meg.

 

– Zárásként egy utolsó téma. Egyszerre két Nobel-díjasunk is lett nemrégiben, és volt egy ehhez kapcsolódó esemény is.

Joggal lehetünk büszkék a Nobel-díjasainkra. De hogyha beszélgetünk egymás között, vagy hogyha egy kvízműsort hallgatunk, akkor is fölvetődhetnek olyan nevek, akikről nem is föltétlenül tud mindenki. Például, hogy Kempelen Farkas a beszélő gépet, vagy a sakkgépet kitalálta, Neumann János nevéhez fűződik a kettes számrendszer, ugye az informatika alapja a kettes számrendszer kitalálása, vagy Bíró Lászlóhoz az a golyóstoll. És akkor sorolhatnánk még az összes többi magyar találmányt. A magyar tudományt ünnepeljük, és ennek a tudománynak részei a Nobel-díjasaink is, és részei azok a fiatalok, akiknek én a munkáját megsüvegelendőnek tartom. A közelmúltban volt egy olyan rendezvény, ahol a középiskolás korosztályhoz tartozó fiatalok tudták megmutatni a maguk innovációs gondolatait, a szokásostól eltérő kreatív ötleteiket. Egészen elképesztő, hogy milyen alkalmazott tudományos érdeklődése tud lenni kiváló középiskolás fiataloknak Békéscsabán, Gyulán, itt a megyében. Például a vikinghajó-készítéssel kapcsolatos érdekességekre hívta föl a figyelmet egy diák. Egy cégen belül különböző szereplők által használt eszközök nyomon kísérésének a folyamatát elemezte egy másik diák. Sok olyan érdekesség van, ami az alkalmazott tudományok használói számára tudományos kitörési lehetőség. Tehát nemcsak a Nobel-díjasainkra, hanem ezekre a fiatal, kreatív lányokra, fiúkra is büszkék lehetünk.

További programok »

FEL