– Ha megnézzük a Modern Városok Program mintegy hétéves történetét, és a települések fejlődését tekintjük, akkor azt láthatjuk, hogy igaza van Gyopáros Alpár kormánybiztos úrnak, aki többször is úgy fogalmazott, hogy Békéscsaba a leginkább nyertes városok közé tartozik e tekintetben. Ez részben annak köszönhető, hogy pontos volt a cél kitűzése. Azokat a társadalmi és gazdasági igényeket, amelyek a várost és a környéket jellemezték, jól tudta megfogalmazni Békéscsaba vezetése, amikor 2016-ban a miniszterelnök úr és a polgármester úr aláírta a szerződést – mondta Herczeg Tamás, hozzátéve, hogy ez dicséri a békéscsabai tervező, előkészítő és kivitelezői munkát.
A képviselő szerint: ha nagyjából végiggondoljuk, mely területekre fókuszál a Modern Városok Program (MVP), több módon is csoportosíthatjuk ezeket a nagy projekteket. Az egyik a város megközelíthetősége, illetve elkerülhetősége szempontjából fontos.
– Épül az M44-es, most már közeli az az időpont, amikor a két utolsó szakasza is elkészül, így Békéscsaba és Budapest között hamarosan végig kétszer kétsávon közlekedhetünk majd. A Fürjesi elkerülő úttal pedig jelentős forgalmi teher jött le Békéscsaba városáról. A következő elem a foglalkoztatás megőrzése, a foglalkoztatási adatok javítása, a harmadik pedig a város élhetőségének, vonzerejének növelése. Ez utóbbi körbe tartozik a Munkácsy Negyed program – fogalmazott Herczeg Tamás.
Békéscsaba Munkácsy városa
Mint mondta, energetikai, turisztikai, kulturális, gazdaságélénkítő, sport és egyéb célok mentén jöttek létre a nagy fejlesztések. A Munkácsy Negyed kialakításánál például fontos szerepet játszottak a turisztikai és a zöld szempontok, emellett erre a nagy belváros-rehabilitációs projekt utolsó elemeként is tekinthetünk.
– Miért fontos nekünk, hogy Békéscsabára Munkácsy városaként gondolunk, és miért gondolunk Munkácsyra úgy, hogy számára Békéscsaba is otthon volt? Munkácsy Párizsban, sikerei csúcsán így emlékezett vissza Békéscsabára: „A város látképe csodálatba ejtett: hosszú-hosszú utca, egész alacsony, széles házak, mind rendjében, sorjában, akárcsak a Rue Rivolin Párizsban. A középen, ahol az utcák metszik egymást, farkasszemet néz a két templom. Köröskörül csend. Harang zúg mélabúsan...” – emlékeztetett a képviselő.
Herczeg Tamás ismertette, hogy a Munkácsy Negyed számos programelemmel gazdagítja Békéscsabát. Két hidat már felújítottak a negyedben, a harmadik híd felújítása is rövidesen elindul a kerékpárosok és a gyalogosok biztonságosabb közlekedése érdekében.
– Megújult a Munkácsy Mihály Múzeum, részben az épület is. Van még forráshiányunk, de ígéretet kaptunk a kormányzattól, hogy némi ráemeléssel be tudjuk fejezni a projektnek ezt a részét is. A múzeumban pedig egy olyan kiállítással is gazdagodtunk, ami párját ritkítóan izgalmas – tette hozzá a képviselő.
Herczeg Tamás az Országgyűlésben elmondta, hogy a Munkácsy Emlékház szintén megújult és ott is egy olyan kiállítás nyílt, amit szintén mindenki figyelmében ajánlhatunk.
– A korábban meglehetősen elhanyagolt állapotú Urszinyi-Beliczey kúria felújításával és bővítésével bábszínház épül, itt méltó otthona lesz a Békéscsabai Napsugár Bábszínháznak. Idén gyereknapkor már birtokba vehetik a gyerekek az ország talán legmodernebb ilyen létesítményét – sorolta Herczeg Tamás, és folytatta volna még a sor, ha le nem jár a számára rendelkezésre álló öt perc.