– Mit jelent Békéscsaba számára az M44-es út, és hogy elkészült az utolsó, 32,2 kilométeres szakasz is?
– 2019-ben készült el az M44-es első, leghosszabb szakasza Kondoros és Tiszakürt között, lehetővé téve, hogy öt települést elkerülve haladhassunk Budapest felé, illetve vissza Csabára. Aztán folytatódott az építkezés mindkét irányba, most pedig, a legújabb résszel megépült az 5-ös főútvonalig a gyorsforgalmi út. És hogy miben segíthet ez a 125 km-es aszfaltcsík, amely a magyar emberek adóforintjaiból jött létre? A közlekedők számára gyorsabb, biztonságosabb haladást tesz lehetővé, a településeknek, amelyeket elkerül a nagy forgalom, élhetőbb, tisztább levegőjű környezetet biztosít. Ami pedig szintén lényeges: a könnyebb megközelíthetőség intenzívebb befektetői érdeklődést hozhat majd a városnak, többek között erről tárgyaltunk a minap Joó Istvánnal, a HIPA (Nemzeti Befektetői Ügynökség) vezérigazgatójával is. Ha ebből az érdeklődésből valóság válik, több munkahelyre, csökkenő munkanélküliségre, magasabb fizetésekre, nagyobb mértékű helyi adóbevételre számíthatunk.
– Gazdasági évnyitót tartott a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a közelmúltban. Ön mit tapasztalt ezen az évnyitón?
– A magyar-román gazdasági kapcsolatok erősödése rendkívül fontos a térségünk fejlődése szempontjából. A közelmúltban több szempontból is megváltozott a korábbi status quo, ami történelmi lehetőségeket rejthet magában. Egyrészt az új román kormányban az RMDSZ képviselői stratégiai tárcákat vezetnek, ami a magyar és a román kormány közötti együttműködésben segít. A helyzet megváltozását mutatja talán az is, hogy Cseke Attila, Románia fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős minisztere elfogadta a megyei kamara meghívását erre a rendezvényre. Másrészt élharcosai voltunk Románia schengeni csatlakozásának, ami január elsejével megtörtént. A „határnyitással" – ahogy Lázár János is fogalmazott – a trianoni szégyenteljes döntés után száz évvel egyesült ismét az Alföld. Ez egy olyan gazdasági térséget jelent, amelynek Kecskemét, Szeged, Debrecen, Arad, Nagyvárad és Temesvár is részét képezi, és lényegében a középpontjában található Békéscsaba. A régió fejlesztésére mindkét kormány jelentős forrásokat mozgósít, ami egyebek mellett a gyorsforgalmi úthálózat kiépítésében is tetten érhető.
– Lezárult a Közösségi díj szavazás. Békéscsabán, 2025-ben kikre szavaztak a legtöbben?
– Idén ötödik alkalommal hirdettem meg a Közösség díjat. A jogi személyiségű vagy informális szerveződések önkéntes, önzetlen munkát végezve, sokat tudnak hozzátenni egy-egy település életéhez. Békéscsabán három, a választókerület további kilenc településén egy-egy, illetve Pusztaföldváron szintén egy közösség számára ajánlottam fel a képviselői tiszteletdíjamból egy szerény összeget, amellyel támogatni kívánom a helyi civil szervezetek munkáját. Arról, hogy ki kapja a díjat, soha nem én döntök, a települések polgárainak véleményét kérem ezügyben. Most két és félezer szavazat érkezett, főképp a kisebb településeken élőket találta meg a felhívás, és mindenki a saját lakóhelyén működő közösségre szavazhatott. Hatvan szervezetre érkezett jelölés idén. A nyertesek között több természetjáró, túrázó egyesület van, emellett nemzetiségi közösség, sportklub, oktatási intézmény alapítványa, gazdakör is szerepel a díjazottak között. Békéscsabán a tizenhárom közösség kapott szavazatot, közülük a Lencsési Közösségi Ház Természetjáró Köre, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület és a Túrázz Velem Turista Egyesület kapta a legtöbb elismerő voksot. Gratulálok nekik, és a következő időszakra is jó munkát kívánok!
– Folytatódik a Tiszta udvar, rendes ház mozgalom, május 5-éig várják a jelentkezőket. Hol és hogyan lehet nevezni?
– Az igényesen kialakított, rendezett környezet, a szép kert, udvar nem csak a tulajdonos, de a település büszkesége is. Gyermekkoromban a „Tiszta udvar rendes ház" felirat mutatta, hogy ott rendszerető, a környezetükre igényes emberek laknak. A mozgalom a legtöbb helyen feledésbe merült, kezdeményeztem, hogy indítsuk újra. A Közösség a Fejlődésért Egyesület vállalja a szervezést, és idén már negyedik éve hirdethetjük majd ki a Tiszta udvar rendes ház pályázat nyerteseit. Ebben az évben is a kert, az udvar és a lakóingatlan előtti, utcafronti terület ápoltságát, gondozottságát értékeli majd a zsűri. Jelentkezni május 5-ig lehet, de nem csak a tulajdonos, hanem a szomszédok, az adott utcában, vagy környéken élők is jelölhetnek egy-egy ingatlant, portát. A jelentkezési lap megtalálható a herczegtamas.hu weboldalon, de jelölés, jelentkezés küldhető a kofe0401@gmail.com email címre, vagy az egyesület postai címére is. Ez pedig a következő: Közösség A Fejlődésért Egyesület, 5600 Békéscsaba, Bartók Béla út 7. fszt 2.