Herczeg Tamás: Több támogatási forma érhető el idén januártól

2025. január 27. 11:09 | Mikóczy Erika

Ismét lehet szavazni a Közösség díjra; folyamatban van az M44-es autóút Békéscsabától az országhatárig tartó tervezése; januárban elindult több támogatási program – ezúttal egyebek mellett ezekről kérdezte Herczeg Tamás országgyűlési képviselőt a 7.Tv Aktuális című műsorában Csiffáry Zsuzsanna műsorvezető.

– Ön alapította meg a Közösség díjat, amelynek egyik különlegessége, hogy az adott településeken élők dönthetnek arról, ki kapja meg. Most ismét lehet szavazni.

– Meghatározó szerepet töltenek be a civil szervezetek helyi és össztársadalmi szinten is. Ráadásul minél több közösséghez kötődünk, annál teljesebb az életünk, annál stabilabb lehet a lelki egészségünk. Mivel ennyire fontosak ezek a szervezetek, úgy gondoltam, hogy a magam szerény eszközeivel ezt szeretném kifejezésre juttatni. Ezért hirdettem meg öt évvel ezelőtt a Közösség díjat a választókerületemben, Békéscsabán és vonzáskörzetében, illetve Pusztaföldváron, ahol gyermekkoromban éltem. Idén Békéscsabán három közösség kaphatja meg a díjat, illetve a további tíz településen egy-egy közösség, civil szervezet. Kétféle módon lehet szavazni, egyrészt neten, a herczegtamas.hu oldalon, másrészt papír alapú szavazással; a szavazatokat a közművelődési intézményekben, polgármesteri hivatalokban elhelyezett urnákba lehet bedobni. Tehát nem én döntök arról, ki kapja meg ezt a díjat, hanem a településeken élők adhatják le a szavazataikat arra a szervezetre, amelyet a helyi közösség, a település élete szempontjából a leghasznosnak tartanak. Idén február végéig lehet szavazni, az emlékplaketteket és a képviselői jövedelmemből felajánlott pénzbeli jutalmat márciusban és áprilisban adom majd át az érintetteknek.

 

– Lassan befejeződik az M44-es utat az M5-ös autópályával összekötő szakasz építése, de már folyamatban van az M44-es autóút Békéscsabától az országhatárig tartó szakaszának előkészítése is.  Utóbbi illetően a mezőmegyeriek nem szeretnék, hogy a nyomvonal a településrész mellett haladna el. Mit lehet tudni erről?

– 2-3 hónapon belül átadják az M44-esnek azt a szakaszát, amely az M5-öshöz köti, ettől az időponttól kezdve végre kétszer kétsávos úton közlekedhetünk Budapest és Békéscsaba között. A gyorsforgalmi út Békéscsaba és az országhatár közötti szakasza pedig a tervezés fázisában van. A mezőmegyeriek valóban nem szeretnék, és teljesen érthető módon tiltakoznak az ellen, hogy olyan közel menjen a gyorsforgalmi út a településrészhez, ami nehezebben élhetővé tenné ezt a nyugodt, az ott élők által szeretett városrészt. Jelen pillanatban a nyomvonalkutatás, a nyomvonaltervezés, a lehetséges nyomvonalakkal kapcsolatos előkészítő munka folyik. Kompromisszumos megoldást kell találni.

 

 

– Januárban több olyan program is elindult, ami segítséget jelenthet a családoknak, lakást felújítani tervezőknek, vállalkozásoknak. Ezek hogyan segítheti a Csabán, illetve a környéken élőket?

Januártól életbe lépett egy 3+3 millió forintos konstrukció az 5000 főnél alacsonyabb lélekszámú településeken. Ez azt jelenti, hogy ha ott valaki lakásfelújításba kezd, akkor 3 millió forintos önerő biztosítása mellett további 3 millió forint állami segítséget kap ahhoz, hogy rendbe tegye a saját otthonát. Emellé egy kedvezményes kamatozású hitel is járulhat. A békéscsabaiakat is érintheti az a konstrukció, amely alapján egymillió forint önerő mellett hárommillió forint kedvezményes kölcsön mellett 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphat az, aki energetikai felújítást végez el a lakóházán. Ez utóbbi egy több mint fél éve létező kiírás, korábban nehézkes volt a hozzáférés ehhez a forráshoz, viszont idén év elejétől egyszerűsített formában lehet pályázni. Érinthet sok csabai fiatalt a munkáshitel is. Köztudott, hogy ha valaki továbbtanul, diákhitelt vehet fel, viszont eddig nem volt olyan pénzügyi lehetőség, amely azokat segítette volna, akik nem tanulnak tovább. Mostantól azok 17–26 évesek, akik nem rendelkeznek diákhitellel, nincsen felsőfokú végzettségük, van viszont munkaviszonyuk, fölvehetik a kamatmentes munkáshitelt. Az összeg maximum 4 millió forint és ezt 10 éves futamidővel kell visszafizetni. Szintén az év elején indult el a Demján Sándor Program, amely a mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogatja. Ennek célja, hogy körülbelül 1400 milliárd forintot helyezzen ki ezekhez a vállalkozásokhoz, amelyeknek innovációra, forrásbővülésre van szükségük, hogy szintet tudjanak ugorni és hatékonyabbak legyenek. Sokféle programelem közül lehet választani, van olyan, amelyik 200 milliós felső határral részben vissza nem térítendő támogatást, részben kedvező kamatozású támogatást jelent. Vannak kisebb forráslehetőségek is, amelyek például az elektromos áramhoz való olcsóbb hozzájutást támogatják, de van olyan program is, amely a weboldal létrehozását segíti. Nyugat-Európában a nagyobb vállalatok nyolcvan százaléka rendelkezik saját weboldallal, Magyarországon ez az arány körülbelül hatvanöt százalék. Fontos ez a támogatás, hogy a vállalkozások megerősödjenek, ami a munkahelyteremtést és hazánk gazdaság növekedését is szolgálja.

További programok »