Herczeg Tamás: Az odafigyeléssel muníciót adunk egymásnak a mindennapokhoz

2023. január 26. 11:32 | Mikóczy Erika

Herczeg Tamás országgyűlési képviselő több díjat is alapított, amelyekkel a civilek, közösségek és egyének munkáját, törekvéseit ismeri el az élet legkülönbözőbb területein. Erről a 7.Tv Aktuális című műsorában D. Nagy Bence műsorvezető beszélgetett a képviselővel.

 

– Nevesítsük az önhöz köthető díjakat. Fontos, hogy ezek az elismerések erősítsék a településekhez való kötődést?

–  Az általam létrehozott díjaknak valóban ez az egyik kiemelt céljuk. Fontosnak érzem, hogy erősítsék a kötődést ezek az elismerések. Sok eleme van annak, hogy mitől érezhetjük jól magunkat itthon. Például ha elismerik a munkánk a szülőföldünkön, akkor talán kicsit jobban kötődünk hozzá. Ha pedig jobban kötődünk, akkor nagyobb eséllyel maradunk itthon, vagy jövünk vissza a tanulmányaink után.

A Tehetség díjat általános iskolás végzős diákok számára hoztam létre. A kitűnőség sokféleképp teljesedhet ki. Az elismerést a legtehetségesebb, legjobb tanulmányi eredményt elérő tanulók kaphatják, illetve azok, akik valamilyen művészeti területen, a sport területén vagy a közösségi munkában kiválóak.

Szintén egyéni elismerés az Esély díj. Vannak olyan embertársaink, akiknek több akadály van a boldogulásuk útjában, mint másoknak. Az ő kitartásuk, akaraterejük, szorgalmuk, a tehetségükkel való élni tudásuk példaképül szolgálhat mindannyiunk számára. Tisztelem őket, felnézek rájuk, és az ő számukra hoztam létre az Esély díjat.

A Szülőföldünkért díj az otthonunkról szól, ami felnevelt, az értékválasztásról, ami belső lényegünk, a hagyományainkról és a terveinkről, amelyek összekötik a múltunkat és a jövőnket. Ezt az elismerést a nemzet, a  haza iránt elkötelezetten cselekvő szervezetek kaphatják.

A Köszönet díjat a Csabagyöngye Kulturális Központban működő csoportok számára hoztam létre. Az intézményben végzett munkám során rengeteg közösséggel tevékenykedtem együtt, most a Csabagyöngyében és tagintézményeiben működő közösségeket igyekszem a Köszönet díjjal segíteni.

– Újjáélesztette a beszédes nevű „Tiszta udvar, rendes ház” elismerést, márciusban pedig a Közösségi díja kerül előtérbe.

Szerte az országban működött a „Tiszta udvar, rendes ház” mozgalom. Arra gondoltam: miért ne lehetne reneszánsza ennek Békéscsabán? Ezért újraindítottam a kezdeményezést, amelynek nagyon jó visszhangja volt. Látszik, hogy sokan és nagyon gondosan foglalkoznak nemcsak az otthonukkal, hanem a házuk előtti közterülettel is. Gyönyörű, gondozott kerteket, udvarokat látni a környéken. Ebben az esztendőben szeretném, ha Békéscsabán és más város környéki település(ek)en is újra tudnánk indítani ezt a mozgalmat. A Közösségi díjat rendszerint március 15-e környékén adom át azoknak a szervezeteknek, amelyekről a településen élők azt gondolják, hogy a legtöbbet tettek különböző célok megvalósításáért. Aktualitása a témának, hogy hamarosan lehet pályázni a díjra. Egy elektronikus felületen és nyomatott formában is szavazhatnak a polgárok. Melengeti a szívemet, hogy ennek mindig örülnek a civilek. Az elmúlt esztendőkben az egészségnevelés terén, kulturális területen, környezet- és természetvédelemi területen működő közösség, sportegyesület, településtörténettel foglalkozó közösség kapta a díjat – nagyon színes a civilek világa, sok ember számára nyújtanak segítséget, teremtenek közösséget. Ezzel az elismeréssel is, csakúgy, mint az összes többivel, az országgyűlési képviselői tiszteletdíjamból szerény pénzbeli támogatás jár. A  díjra a választókerület összes településén lehet pályázni.

 

– A járvány után a háború hatásait is érezzük. Másképpen mozgósítja a mostani időszak a civileket?

Korábban is tudtuk, de a koronavírus-járvány alatt még inkább bebizonyosodott, hogy milyen fontosak ezek a közösségek az életünkben. Ahogy a járványnak vége lett, legnagyobbrészt újjáéledtek a szervezetek, és óriási örömmel jöttek össze ismét az emberek. Bízom abban, hogy most csak egy rövid időszakról van szó, amikor az önkormányzatok – a takarékossági szempontokat figyelembe véve – a közösségi terek használatát korlátozzák. Tudok olyan szervezetről, amelynek tagjai jelenleg a résztvevők családjainál jönnek össze. A közösségi terek egy része tavaszig zárva van, viszont szociális lények vagyunk. Amellett, vagy annak ellenére, hogy az internet szinte korlátlan lehetőséget biztosít a kapcsolattartásra, nélkülözhetetlenek a személyes találkozások, a valós közösségek, ahol igazi hús-vér emberekkel kommunikálunk. Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a másik emberre, hisz ezzel muníciót adunk egymásnak a mindennapokhoz.

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL