Herczeg Tamás: Jövőre már nem indulok az országgyűlési választásokon

2025. február 26. 13:35 | Mikóczy Erika

Lázár János építési és közlekedési miniszter döntése alapján a szabadkígyósi Wenckheim-kastély fenntartója Hódmezővásárhely önkormányzata lesz. Ezúttal többek között erről, a KRESZ-módosításról, valamint a közelmúltban tett bejelentéséről kérdezte Herczeg Tamás országgyűlési képviselőt a 7.Tv Aktuális című műsorában D. Nagy Bence műsorvezető.

– Nagy érdeklődésre tartott számot a napokban, hogy Hódmezővásárhely kapta meg a szabadkígyósi kastély fenntartását. Honnan indult mindez? 

– Az ötvenes években a hazai kastélyokat államosították, utána ezeknek mintegy harmada teljesen lepusztult. Az elmúlt 30 évben, 50 milliárd forint értékben 13 kastély nagyrészt megújult, ezek közé tartozik a szabadkígyósi is. Tavaly döntés született arról, hogy – Olaszországhoz, Franciaországhoz hasonlóan – magántőke, önkormányzati tőke bevonásával próbálják fenntarthatóvá tenni a kastélyokat, kúriákat. Hódmezővásárhely adott be egy olyan pályázatot, amely megfelel a nagyon szigorú előírásoknak, és amely alapján az ÉKM vezetése úgy gondolja, hogy jól tudják majd üzemeltetni a szabadkígyósi kastélyt. Az uniós és hazai forrásoknak köszönhetően a felújított épület gyönyörű, de vannak olyan részei, amelyek még felújításra várnak. Egyébként 8 kastélyra lehetett pályázni, ehhez 10 éves felújítási és 30 éves üzemeltetési tervet kellett készíteni. Ez persze azt is jelenti, hogy a fenntartóknak több milliárdos fejlesztéseket kell végrehajtaniuk a továbbiakban, emellett a muzeális értékek gondozásától, bemutatásától a kert ápolásáig, parkolók fenntartásáig számos feladatot kell ellátniuk.

 

– Sokakban felmerült a kérdés, hogy nem volt Békés megyei pályázat, ami megfelelt volna?

– Egy egzakt szempontrendszer alapján döntött a miniszter. Bevallom, nekem is furcsa ez a helyzet – Hódmezővásárhely polgárai nem kötődnek úgy a kastélyhoz, a Wenckheim családhoz, mint a szabadkígyósiak, újkígyósiak, békéscsabaiak, a Békésben élők. A vásárhelyi önkormányzat adott be megfelelő pályázatot, jóhiszeműen azt gondolom, azért pályáztak, mert vélelmezik, hogy tudnak megfelelő forrásokat szerezni, és jól fogják tudni üzemeltetni a kastélyt. Ha a vállalás ellenére bármely kastélynál ez mégsem így lenne, lehetősége van az államnak arra, hogy elvegye a fenntartás jogát a feltételeket nem teljesítőtől. 

 

 

– Indul a parlament tavaszi ülésszaka, ahol az egyik kiemelt téma a KRESZ módosítása. Nagyvonalakban mit terveznek?

– A magyar KRESZ több mint 50 éves. Természetesen folyamatosan igyekeztek az új kihívásokhoz igazítani, de a szerkezetében, nyelvezetében, logikájában egyre nehézkesebbé vált és vannak hiányosságai. Az a legfontosabb, hogy a megváltozott körülmények között is a lehető legbiztonságosabban közlekedjünk, ehhez azonban pontosításokra, módosításokra van szükség. Bár csökkenő tendenciát mutat, ma is magas azoknak a száma, akik közúti balesetet szenvednek. Nagyon sok területre terjed ki most a KRESZ-módosítás, minden változtatás olyan, ami más európai országok példáját követve épül majd be a magyar szabályozásba – a biztonságot, a gyengébbek, így a gyalogosok, kerékpárosok védelmét maximálisan szem előtt tartva. Márciusban egy olyan tervezet kerül a kormány elé, amely körülbelül 700 javaslatot tartalmaz, és amely sok szakmai, valamint civil érdekvédelmi szervezet bevonásával készült. Ez az együttműködésre, udvariasságra, toleranciára, a közlekedőtársak szándékainak figyelembe vételére alapoz, és jobban igazodik a mai életünkhöz. Például ha 29 órát vezetett valaki, onnantól legálisan lehetőség lesz arra, hogy szülői segítséggel tanuljon, vezessen még a vizsgáig, amennyiben a szülőnek már 10 éve van jogosítványa, közlekedési bűncselekményt nem követett el és regisztrálja magát. Változás lesz az is, hogy autóúton 110 km/óra helyett 120 km/óra lehet a legnagyobb sebesség, az autópályákon pedig lesznek olyan szakaszok, ahol akár a 140 km/órás sebesség is realitás lesz majd. Vagy például 14 év alatt kötelező lesz a sisak viselése biciklin, valamint a rollerrel való közlekedés szabályait is rendezik. Sok olyan kérdés van tehát, amit módosítani kell, azonban például a zéró tolerancia az alkohol vagy drogfogyasztás kapcsán továbbra sem változhat.

 

– Ön múlt héten bejelentette, hogy 2026-ban nem indul az országgyűlési választáson. Hogyan tovább?

– A rendszerváltozás óta nyolc év kivételével folyamatosan önkormányzati vagy országgyűlési képviselő voltam. Hét alkalommal indultam egyéni körzetben, mind a hétszer elnyertem a mandátumot. Hosszú és alapos átgondolás után, egyeztetve azzal a politikai közösséggel, amelynek tagja vagyok – bár rendben vagyok, egészségesnek érzem magam és sok kihívás látok magam előtt –, úgy döntöttem, hogy jövőre már nem indulok. Természetesen a politikai közösségemet szeretném segíteni a 2026-os választáson. Hogy én mivel folytatom, az pedig még kiforrja magát.

További programok »

Friss hírek

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
16:46