Két békéscsabai csapat mellett többek között Mezőhegyesről, Dobozról, de Dombegyházáról is érkeztek általános iskolás diákok, hogy részt vegyenek a hétfői döntőn. Békéscsaba alpolgármestere köszöntő beszédében elmondta: fontos, hogy a fiatalok már diák korukban érdeklődjenek és megismerjék azt a települést, ahol élnek.
– Ahogy egy idegennel találkozik az ember és barátságot köt vele, úgy egyre jobban megismeri az illetőt és vélhetően a barátság hosszantartó lesz. A barátsághoz hasonlóan egy települést is meg kell ismerni: az érdekességeket, a híres szülötteket, a történetét. Ez a kötődés szorosabbá válik, amely azt jelentheti, hogy ott fog élni, letelepedni vagy a tanulmányai után visszatér Békéscsabára, Békés megyébe. Ez egy nagyon fontos szempont a jövőnk tekintetében – hangsúlyozta Varga Tamás.
A döntőbe jutott csapatoknak hétfőn a Békés Megyei Könyvtárban a saját településüket kellett bemutatniuk, megkeresni az ott készült legrégebbi fényképet és egy új fotóval bemutatni azt, hogy mennyit változott az épített környezet az adott helyszínen. Továbbá a diákoknak egy verset kellett írniuk a saját településükről.
– A Békéscsabai Tankerületi Központ létrehozott egy történelem tanárok munkacsoportot, Bánki András tankerületvezető kezdeményezésére. Van egy középiskolás és egy általános iskolás munkacsoport is. Azon gondolkodtunk, hogy hogyan lehetne a tankerület intézményeit összekötni, vagy mi az ami összeköti az iskolákat. Azt vettük észre, hogy ez a kapcsolat a vasút. Az összes településen volt vonat, vasút: vagy a rendes nyomtávú MÁV, vagy a keskeny nyomtávú gazdasági vonal. Ez alapján állítottuk össze a feladatokat is. Fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok tisztában legyenek annak a településnek a helytörténetével, ahol élnek. A szülőföldről hozott értékek végigkísérik az életüket és nagyobb valószínűséggel térnek vissza később az adott településre – emelte ki Ugrai Gábor, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke.
Az esemény a feladatokat követően egy helytörténeti sétával folytatódott, ahol a diákok például gólyónyomokat néztek meg a főtéren, vagy éppen megtekintették a városháza dísztermét, majd egy totót töltöttek ki a látottakkal kapcsolatban. Ugrai Gábor hozzátette: a győztes csapat vándorkupát vihet haza, a tervek szerint jövőre is folytatják a helytörténeti versenyt.