Helló, madár, az nem egy fa, hanem egy tükörkép!

2025. március 13. 15:23 | Such Tamás

Most már egy-két kitérő kanyaron kívül – mivel sajnos lesz még egyjegyű szám a hőmérőnkön – nyugodt szívvel leírhatjuk, tavaszodik! Párhuzamosan nemcsak a bogár-, motor-, rügyező póló-, hanem a madárrajzás is megkezdődik, azaz a vonulási, illetve a költési időszak.

A minap a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményére hivatkozva írtunk az ablakokat, autókat támadó madarakról, akik valójában a saját tükörképükkel küzdenek, illetve a hímek tükörképükre riválisukként tekintenek, amely ellen képesek akár végkimerülésig is küzdeni.

A témagombolyagot tovább gurítva, békéscsabai érintetteket kérdeztünk.

Hrabovszki György, a Csaba Center igazgatója szerint manapság az óriási üvegfelületű épület úgymond egy urbanizációs ártalom a madarak számára, amellyel leszűkítik az életterüket. Ezt általában úgy oldják meg – többek között ők is –, hogy ragadozó sziluettek tesznek az üvegfelülete, de így is előfordul havonta egy-két baleset.

 

Kocsis-Sajti Anikó és Hrabovszki György – Fotó: behir.hu / Such Tamás

 

– Azonfelül nagyon közel vannak hozzánk az Andrássy úti magas fák, és ha a madarak felriadnak, akkor képesek a sziluettek ellenére is neki repülni az üvegnek. Korábban kitettünk egy mozgófejű műanyag baglyot is, de sajnos, ha nem helyeztük át naponta/két naponta, a galambok megszokták, és hamar átláttak a tiszán – fogalmaz.

Mindezzel kapcsolatban Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember elmondja, ketté kell választani a témát.

– Az egyik része a tavaszi madárvonulás, amikor a telelőterületekről a fészkelőhelyekre haladnak – jegyzi meg. – Ilyenkor számtalan esetben nagy intenzitással az óriási üvegfelületeknek repülnek. Erre találták ki a madársziluetteket, illetve a tükrözésgátló berendezéseket. A lényeg, hogy a madarat ne tévessze meg, hogy a ház falán lévő ablak nem egy lyuk, amin át tud repülni, hanem valójában egy tükörkép. Fel kell hívnunk a figyelmét, hogy „Helló, madár, az nem egy fa!”. Ő ezt nem tudja, hiszen a tükröződés evolúciósan nem épült be a kis fejébe.

 

Boldog Gusztáv és a lovak – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

Hozzáfűzi, a másik eset a fészkelődési időszakban jelentkezik, amikor nemegyszer a saját tükörképét riválisnak véli. Ha történetesen valakinek szép parkos udvara van, és arra lesz figyelmes, hogy a feketerigó, a cinege vagy az erdei pinty kopogtat az ablakán, az tulajdonképpen nem egy barátságos gesztus, hogy „Hello, megjöttem!”, hanem a képzelt ellenfelét támadja a tükröződésben.

– Többször tapasztaltam már olyat – teszi hozzá –, hogy az erdei pinty véresre veri az ellenfelét, azaz önmagát; borzasztó energiákat öl abba, hogy a saját tükörképével küzd. Ilyenkor az a teendő, hogy vagy egy matt fóliával ragasztjuk le az ablak alsó részét, hogy például a párkányon szökdécselő madár ne lássa önmagát, vagy a tükröződő felületet egy szúnyoghálóval törjük meg.

Illetve többször láthatjuk azt is, hogy a barázdabillegetők (a székelyek leánykamadárnak hívják) a parkoló autók visszapillantótükrét kopogtatva próbálják elzavarni a riválisukat. A szakember ez esetben a visszapillantó tükrök behajtását javasolja.

További programok »