Szendőfi Balázs természetfilmje az Erdélyi-szigethegységet mutatja be, amelynek számos területe "fehér folt" még mind tudományos tekintetben, mind a köztudatban. A középhegység néven is ismert terület Románia nyugati határához, így Magyarországhoz is közel helyezkedik el, Partium és Erdély határán. Sok folyó, köztük a Berettyó, a Körösök, a Meleg-Szamos és az Aranyos forrásvidéke található az itt tömörülő, 145 millió éves hegységtömbben. Emellett Európa legváltozatosabb karsztvidékét rejti, amit teljes egészében a víz formál a mai napig.
– Huszonöt emeletnyi magasságú barlangbejáratok, százméternyi mélységben ásító zsombolyok, föld alatti gleccserek, felfakadó és ismét a föld alá bukó búvópatakok világa ez – hnagzott el a csütörtöki vetítésen. A képsorokat Fekecs Ákos és Szendőfi Balázs handpan-basszusgitár duettjei festik alá, a sziklák közt csobogó víz lágy állhatatosságával közvetítve a-szigethegység hangulatát.
Szendőfi Balázzsal Kerepeczki Nóra beszélgetett. (Fotó: CSAKK)
– Azért tartom fontosnak, hogy minél többen lássák ezt a filmet, mert ebben megint csak szót emelünk a természet ember általi esztelen rombolása ellen. Itt most a hegység van megszemélyesítve, hangot adtunk a tájegységnek, ha úgy tetszik: saját maga fogalmazza meg szembenállását a vele történtekkel kapcsolatosan – mondta el a természetfilmes.
A filmvetítés végén lehetőség volt kérdezni a rendezőtől, amit Kerepeczki Nóra, az agóra kreatív munkatársa moderált.