A Mihály naphoz kötődően ismét tematikus rendezvénnyel készült a város, idén infrastrukturális fejlesztések is átadtak a nap folyamán. A Réthy Pál híd átadásával, illetve az Ásító inas szobor avatásával befejeződtek a Munkácsy Negyed fizikai munkálatai.
Pénteken lépett a 86 éves régi híd helyébe az új, melynek a Réthy Pál nevet adták. Mellette áll a szintén megújult trafik, amellyel szemben kapott helyet a Munkácsy Mihály ikonikus festménye alapján készült Ásító inas szobor, Miklya Gábor alkotása. Az ünnepség a Derkovits oldalán térzenével kezdődött, ahol a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar és a Viharsarki Mazsorett és Táncsport Egyesület szórakoztatta az érdeklődőket. Ezt követték az ünnepi gondolatok.
Köszöntő beszédében Szarvas Péter polgármester és Herczeg Tamás országgyűlési képviselő is kinyilvánította köszönetét a híd megvalósításán dolgozók és a város lakossága felé.
– Szinte lehetett hallani az elmúlt hetekben csabaiak ezreinek a szívdobbanását, ami abból adódott, hogy minden akadály elhárult az elől, hogy a híd avatása megtörténhessen. Szeptember 29-től ez a híd Réthy Pál, kórházalapítónk nevét fogja viselni – fogalmazott a városvezető, majd történelmi visszatekintésben a híd elődjeit, az első fahidat, majd a Csaba Gyula által tervezett vasbeton-hidat idézte fel.
– Biztos vagyok benne, hogy aki utánunk érkezik, itt élő, vagy vendég, az ezt a hidat dicsérni fogja szépsége és nagyszerű funkcionalitása miatt – emelte ki a polgármester, majd kifejtette, hogy a híd megépítése a Magyarország Kormányának támogatása nélkül nem jöhetett volna létre, végül köszönetét fejezte ki a városfejlesztési, a tervező, a kivitelező, és a műszaki ellenőr cég dolgozóinak a munkájukért, illetve a békéscsabai lakosságnak a türelemért.
Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu
– Négy éve a Munkácsy Negyed alapkőletételénél Fekete Péter, korábbi államtitkár azt mondta, hogy a negyed elemei olyanok lesznek, amire minden magyar büszke lesz. Úgy hiszem, hogy a Jókai Színház egykori direktorának igaza volt ezügyben – fogalmazott Herczeg Tamás, majd Miklya Gábor alkotásáról értekezett: az Ásító inas szobor az a kulturális szellemi tartalom, ami a Munkácsy Negyedet szimbolizálja úgy, hogy az örökségét őrzi, és büszkeséget mutat felé – emelte ki.
Prof. Dr. Dux László, a Gál Ferenc Egyetem rektora, mint Réthy Pál leszármazottja volt jelen az eseményen és emlékezetéből hozott részleteket a közönségnek. Mint mondta: nagy megtiszteltetés számára, hogy késői leszármazottként részt vesz ezen az avató ünnepségen. Az, hogy valakiről egy hidat neveznek el, tán az egyik legszebb dolog, ami történhet emlékének ápolásával – hangsúlyozta a rektor.
Ezt követően régi hagyomány szerint – a balszerencse elkerülése érdekében – hordógurítással Szarvas Péter és Herczeg Tamás felavatta a hidat.
Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu
Miklya Gábor szobrának leleplezése előtt Gyarmati Gabriella, a Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze mondta el az alkotásról és az azt ihlető Munkácsy portréról gondolatait. Miklya Gábor elmondta, hogy az alapötlet a központi figura kiemelése volt.
– Ezt a figurát helyeztem egy kortárs, mai környezetbe, ezen túl „ő egy figurális szobor”, ami egy klasszikus vonulatnak felel meg. A tárgyalási fázis után következett a tervezés, majd a tervek jóváhagyatása, később pedig az alkotás, így mindösszesen majdnem kétéves munkafolyamat volt a szobor elkészítése – fogalmazott a művész.
A szobrot az alkotója, valamint Szarvas Péter és Herczeg Tamás leplezte le. Az Ásító inas embernagyságú alakja kiváltotta az érdeklődők elimerését és az emberek sokasága szelfik "ezreit" készítette el a szobor mellett ülve. Eközben a híd lábai közt siklottak át a Szent Mihály napi lampionos kenusok.
A tömeg ezt követően a Munkácsy Mihály Múzeumhoz vonult, ahol fényvestést láthattak az épület homlokzatán. A vetítéses fényjátékot további zenés és más-más események követték a Munkácsy Feszt péntek esti programjában.
Hídon készült képek: Bere Mátyás / Behir.hu; a múzeumnál készült képek: Bucsai Ákos / Behir.hu