Hangok nélkül is lehet gyúrni. Sőt! A többi ingert befogadásáért felelős érzékszerveik talán még fejlettebbek is, mint a hallóknál. Ebből kifolyólag jobban figyelnek a kolbász küllemére, ízére.
Az egyik zsűritag elmondása szerint a SINOSZ-osok különlegesen finom kolbászt készítenek. Mi több, az utóbbi években több különdíjat is nyertek.
Noha a kolbászfesztiválok sava-borsa a dübörögő a zene, ettől függetlenül mivel érzékelik a rezgést, sokan táncoltak is. (Szerencséjükre/nem, talán nem is ismerik a lakadárés műfajt.)
Ráadásul az ilyen zajos közegben sokkal könnyebben kommunikálnak, jelelnek, látják egymást, míg a hallók egymás fülébe üvöltöznek.
Az egyik asztalnál Juhász Ferenc és csapata Hajdú-Bihar fővárosából érkezett Csabára, de esze ágában sincs elmondani, mi a kolbásza titka, mert a titok, az titok. (Ferenc amúgy számos oktatóvideóban szerepel.)
A beszámolóban nagy segítségemre volt Kernné Fitor Gitta, a SINOSZ Békés Megyei Jelnyelvi Tolmácsszolgálat szakmai vezetője és Szlivka Ágnes, a békéscsabai tolmácsszolgálat diszpécsere, jelnyelvi oktató.
Marci