Juhász István arról beszélt, hogy az előző közgyűlés egyik legfontosabb témája az energiagazdálkodás kérdése volt. Mint elmondta idén 285 millió forint többletköltséggel kalkulál az önkormányzat, amelyet finanszírozni tudnak a költségvetési tartalékból. A 2023-as évvel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy drámai helyzet alakulhat ki, ugyanis 3 milliárd forintos többletköltséget látnak jelenleg, amelyhez meg kell teremteni a forrást. Kitért arra is, hogy az önkormányzat szeptember elején a városi intézményektől takarékossági tervet kért. A képviselő kiemelte, hogy jövőre az önkormányzat teljesíti a kötelező feladatainak ellátását, azonban az önként vállalt feladatok mértéke csökkeni fog, kevesebb pénzt tudnak biztosítani arra a célra.
Juhász István örvendetesnek nevezte, hogy a közgyűlés elfogadta a fás szárú növényekről szóló rendeletet, amely szabályozza a városi fák kivágását, pótlását, gallyazását. Elmondta, hogy egy hiánypótló jogszabályalkotás történt, amely a központi szabályozást és a helyi szabályozást ötvözte, és egységes szerkezetbe foglalta mindazokat az intézkedéseket, amelyek a zöld terület és a fás szárú növények megvédéséről szól. Hozzátette: a növények kivágására, gallyazására jegyzői engedélyre van szükség és kizárólag szeptember 1. és február 28. között végezhető.
A képviselő kitért arra, hogy a grémium a szociális támogatásokkal kapcsolatban is döntött, amelyet úgy módosítottak, hogy többen vehessék igénybe a segítséget. Korábban alacsonyabb jövedelmekhez volt igazítva a rendelet, azonban a fizetések emelkedtek és kevesen igényelhették a támogatást. A tervek szerint az önkormányzat 2-3 évente finomhangolást végez majd a szabályozásokon, a bérek alakulásával párhuzamosan.
Varga Tamás, a Hajrá Békéscsaba Egyesület önkormányzati képviselője, alpolgármester arról beszélt, hogy a közgyűlés egy energetikai szakmai munkacsoport megalakításáról döntött, amelynek feladata áttekinteni az intézmények energiatakarékossági intézkedéseit és meghozni azokat a szakmai javaslatokat, amelyeket meg kell tenni rövid és hosszútávon az energiacsökkentés érdekében.
– A munkacsoport a közgyűlés másnapján megkezdte munkáját, hiszen az Árpád fürdő működéséről kellett sürgős döntést hozni. Az a szakmai javaslat született, hogy december 31-ig kialakítsák az uszoda feletti sátrat és biztosítva legyen a medence használata. Ehhez a Békéscsabai Előre Úszó Klub és a Csabai Csirkefogók Vízilabda Klub anyagilag hozzájárul – hangsúlyozta.
A képviselő kitért arra is, hogy az új tanévtől a közétkeztetést új szolgáltató látja el. A Pannon Menza Kft.-t komoly kritika érte a szolgáltatásával kapcsolatban, az előző közgyűlésre ezért meghívták a cég ügyvezetőjét, aki a kérdésekre és kritikákra válaszolt. Az önkormányzat az alapanyagár drágulása miatt 30 százalékkal emeli a térítési díjat, azonban a képviselő-testület Demeter Lászlótól ígéretet kapott a mennyiségi és minőségi javulásban egyaránt. Varga Tamás kiemelte, hogy a közétkeztetési tanács, amely kontroll szervezetként működik megtartotta első ülését, ahol elhangzottak a problémák és kritikák a lakosság részéről, ezek kiküszöbölésére is sikerült egyeztetéseket folytatni. Továbbá a cég részéről az a felajánlás érkezett, hogy minden hónapot megelőző héten a tanács érintett tagjai megismerhetik a következő havi menü étlapját és véleményezhetik azt. Ez megtörtént októberre vonatkozóan és voltak javaslatok, módosítások, amelyeket a szolgáltató vállalt és korrigált.