Az intézményben 1959-től kezdve folyamatosan zajlik a szlovák nyelvi nevelés, ami a hagyományőrzést és ápolást szolgálja elsősorban. A rendezvényt szépen keretbe foglalták az intézményben, hiszen volt népi játék, citeraszó, kiállításmegnyitó és a gasztronómia is helyet kapott. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Szarvas Péter polgármester és Varga Tamás alpolgármester is.
Paulik Antal, az Országgyűlés szlovák nemzetiségi szószólója kiemelte, hogy a szlovák nyelv alapjait már az óvodákban kell letenni. Ennek a legegyszerűbb módja, ha a gyerekek játékos formákban sajátítják el a szlovák szavakat, kifejezéseket, amelyeket később akár ők maguk is át tudnak adni.
– A kultúrának egyes részeit, amelyeket szívesen látnak és adott esetben ők maguk is szívesen csinálnak, meg kell tudni mutatni, ezáltal meg tudják élni ebben az óvodában. Mindemellett nagyon fontos a város múltja szempontjából, hogy a szlovák örökség kulturális értékeit elsajátítsák és ismerjék a gyerekek – fogalmazott a szószóló.
Kiszely András, a békéscsabai szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke elmondta, hogy a szlovák nyelv és kultúra a város természetes összetevője. Hozzátette: az ilyen rendezvények csak erősítik a gyerekekben a csabai szlovák identitást.
– Ezek az intézmények kulcsszerepet játszanak abban a törekvésben, amelyet a szlovák önkormányzaton keresztül igyekszünk is támogatni minden eszközzel: a nyelv kerüljön vissza a csabai mindennapokba. Talán még ennél is fontosabb, hogy a csabai szlovák identitást átadják a legkisebbeknek, ehhez alakítsanak ki egy olyan alapot, amelyre később a gyermek a felnőtté válása során építeni is lehet akár – hangsúlyozta az elnök.
Pribelszki Péterné intézményvezető elmondta az óvodai nevelés magába foglalja a nemzetiségi hagyományok, szokások tovább örökítését, valamint a nemzetiségi identitás megalapozását és fejlesztését.
Békéscsabai óvodaként fontos számukra hogy a hozzájuk járó gyermekek ne csak az óvoda falain belül ismerjék meg a szlovák hagyományokat, a szlovák kultúrát, ezért intézményen kívüli is részt vesznek élményekben és tapasztalási lehetőségekben gazdag szlovák hagyományőrző programokon, melynek jelentősége abban is megnyilvánul, hogy hozzájárul és erősíti a generációk közötti kapcsolatokat.
A szlovák nemzetiségi nap a Búzavirág csoportba járó gyerekek népi játékával vette kezdetét. Az esemény ezek után az intézmény udvarán folytatódott, ahol citeraszóval nyitották meg az „Értékeink” című kiállítást. A tárlathoz az óvodába járó gyermekek szülei és nagyszülei biztosították az autentikus szlovák tárgyakat.
– Ebben az óvodában majdnem az alapítástól kezdve folyik szlovák nyelvi nevelés. 2022-ben én is csatlakoztam a nevelőtestülethez, mint szlovák nemzetiségi óvodapedagógus. Felmenőink hagyományai közül nemcsak a magyar, de a szlovák hagyományokat is szeretnénk őrizni. Az óvodában olyan környezetet szeretnénk biztosítani a gyerekeknek, ahol megismerhetik a szlovák nyelvet és játékos formában a szlovák hagyományokat is – fejtette ki Seres Aida szlovák nemzetiségi óvodapedagógus.
A jelenlévők a rendezvény végén tradicionális szlovák ételeket is kóstolhattak, amelyek szintén a gyerekek szüleinek és nagyszüleinek segítségével készültek el.