Ha a városban lenne az albérleted, megnézném a lemezeidet

2024. december 7. 19:32 | Such Tamás

Noha a szombat délelőtti Bakelit börze kivételesen egy munkanapra esett, mégis sokan tértek be a Lencsési Közösségi Ház nagytermébe – mi több, néhányan az uzsonnaszünetüket is feláldozva –, hogy megtekintsék az aktuális kínálatot. Ezúttal a vevőknek, eladóknak a Mi volt az első bakelit lemezed? kérdést tettük fel.

A nagyterem bejárata mellett a békéscsabai Kovács Ferenc és a mezőkovácsházi Csabai Dulka Gábor beszélget a zenéről. Közben elmondják, itt ismerkedtek össze, hiszen a muzsikában (vagy szenvedélyben) nincs távolság.

Ferinek az első korongja a Deep Purple-től az In rock volt, amit a nagymamájától összegyűjtött zsebpénzéből vásárolt meg. Míg Gábor 1980-ban az Edda Művektől az Edda Művek 1. című lemezt a szüleitől kapta. Hozzáfűzi, akkoriban cserélték le a Tesla lemezjátszójukat egy Akaira, amit a kovácsházi Mozaik áruházban lehetett kapni.

 

Bakelit börze a Lencsési Közösségi Házban – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

A csabai Gyebrovszki András zenei ízlését az édesapja a Pink Floyd, Uriah Heep, Led Zeppelin felé terelgette. A jó antrét követően a kis Bandinak csak úgy tágult a világ. Jöttek a rock klasszikusai, majd a blues, a jazz. Tizenéves korában a barátaitól inkább üres kazettákra hanglemezeket másoltatott, lévén a kazetta olcsóbb volt.

– A CD-k megjelenésének nagyon megörültem, mert jobb volt a minőségük, mint az akkori pattogó bakeliteknek – jegyzi meg, hozzáfűzve, a maiak már jobb minőségűek. Egyébként a Sex Epil Egyesült Álmok című dolgozata volt az első lemeze.

A makói, de szegedi egyetemista Torma Ottó (Torma, mondja, húsvétkor sonkához) jó tíz éve a nagymamájáéknál fedezett fel egy csomó lemezt, amelyek nyomban elvarázsolták. Az első fekete hanghordozója pedig Korda Györgytől a Néz rám és énekeljünk volt, amit nyolc éve a makói piacon vett meg. Akkoriban még nagyon olcsón árulták őket; azóta bővíti a készletét, amely ma több száz példányt számol.

És hogy a lemezgyűjteménnyel lehet-e csajozni? Azt mondja, többször megkapta már a lányoktól, hogyha Szegeden lenne albérlete, akkor szívesen megnézné a lemezeit.

 

Galéria

Vissza
Előre

 

– Sas Jóskától a Sas-Taps volt az első lemezem – meséli a békéscsabai Beke Dénes, majd megmutatja a legjobb magyar koncertlemezt, egy LGT korongot, amelyet Varsóban, 1976-ban vettek fel. Az amúgy gyöngén szóló, de baromi energikus anyagot az együttes tudta nélkül adták ki. (Elképzelhető, amikor ezt Presser megtudta, mérgében leégett a szakálla.)

A csabai Fanni évekkel ezelőtt a szüleitől egy Neoton Família lemezt kapott. Azóta annyira beleszerelmesedett a bakelitbe, hogy ma már a férjével közös otthonukban több polcukat is a bakelitek foglalják el. – Amikor a férjemmel hazaérünk, esténként egy pohár bor mellett hallgatjuk őket. Egy komoly hangberendezésen nagyon szép a hangzásuk.

A nagyteremből kilépve, a folyosón ismét összefutok Dulka Gabival, mellette a kisfia játszik egy mobilon. Megtudom, Áronnal a nyáron voltak egy tribute zenekar koncertjén, akik P. Mobilt, Ricsét, Piramist stb. játszottak. Majd a harmadik számnál a gyermek az apja nyakában ülve kérdőre vonta, hogy „Ilyen zenék miért nincsenek otthon?” „Vannak, de nem mondtad soha, hogy ezt akarod hallgatni.” Áron azóta mobilis. Kétszeresen is: Mobilt hallgat, mobilon játszik.

 

További programok »

Kultúra

Prof. dr. Balázs Géza: Csecsemő kezébe telefont adni személyiséggyilkosság

Az MCC békéscsabai képzési központjában – Az internet népe – című előadáson prof. dr. Balázs Géza nyelvész, kultúrakutató, egyetemi tanár, aki a kezdetektől kutatja az új informatikai-technológiai világ a kultúrára, nyelvre gyakorolt hatását, eddig elért eredményeit mutatta be. Előadásában többek között azt tárta fel, hogyan is változtatott meg minket a technológia.
2025. április 8. 19:33