Gyuricza Beáta: Egy jó kihívás és fejlődési lehetőség a BRSE-nél dolgozni

2024. január 19. 14:48 | Hidvégi Dávid

Egy fiatal, ambiciózus szakemberrel bővült nyár folyamán a Békéscsabai Röplabda Sportegyesület stábja! Gyuricza Beáta fizioterapeutaként segíti a felnőtt csapatot, fő területe a prevenció és a rehabilitáció. A BRSE TV legutóbbi adásában vele beszélgettünk.

Gyuricza Beáta békéscsabai születésű és Gyomaendrődön nőtt fel, majd Szegeden tanult gyógytornásznak. Ott helyezkedett el a Pick Szeged kézilabda csapatánál, ahol egészen 2023 nyaráig dolgozott. Párjával Békésre költöztek, aki a helyi kézilabda csapatnál kapott munkát.

A röplabdához korábban semmi kapcsolódása nem volt ezért rendkívül izgatottan várta az új kihívást. A felnőtt csapat mellett fizioterapeutaként tevékenykedik Ferenc Károllyal szoros együttműködésben, fő területe a prevenció és a rehabilitáció. 

 

 

– Miért döntöttél a BRSE mellett és milyen kihívásokkal néztél szembe a sportágváltás miatt?

– Amióta megszereztem a diplomámat, végig sportolókkal dolgoztam, ezért egy jó kihívásként és fejlődési lehetőségként tekintettem az itteni munkára. Augusztusban jöttem a BRSE-hez. Júliusban már böngésztem a netet a szabályokról, mert tényleg semmit nem tudtam róla. Nagyon sokat segítettek a stábtagok ebben, úgyhogy most már a szabályok nagy részét értem, de még nem mindent. Szakmai szempontból nem volt annyira nehéz a váltás, hiszen a kézilabdához hasonlóan, itt is a leggyakoribb sérülés a bokarándulás, vagy mint ami Dominikának volt, a keresztszalag-sérülés, illetve a törések szoktak lenni. A röplabdában talán kevesebb a vállsérülés. Sokkal könnyebb a dolgom, hiszen már a lányokat és minden munkatársat ismerem. Mindenki nagyon kedves és segítőkész.

 

– Milyen szerepeket töltesz be a klubnál? Milyen egy napod?

– Gyógytornász vagyok, de szoktam bemelegítést tartani, például közvetlenül egy meccs előtt és a mérkőzés előtti napon is. Amikor a lányok végeznek az edzéssel vagy a meccsel, akkor regenerációs kezelésekre jönnek hozzám, illetve most, mivel Dominika sérült, vele az edzésidő alatt foglalkozom.

 

– Most éppen Dominika Strumilo kezelésén vagyunk jelen, aki tavaly év végén, az Újpest ellen szenvedett bokasérülést. Hogyan áll a szélső ütő rehabilitációja?

– Már az akut fázison túl vagyunk, így kétnaponta a manuális kezelést csinálok neki, valamint ultrahangos és lézeres kezelést. Eleinte csak hidegvizes Game-ready-t kapott, most már melegvizes kezelést is, hogy fokozzuk a keringést a bokájában, mert egy picit még ödémás. A manuális kezelésben köpölyt, fascia kést, a kezeimet, illetve flossing terápiát alkalmazok. Rátettem egy compex izomstimulátort is, mert a bokasérülés miatt kiesett az alsó végtagot erősítő gyakorlatok nagy részéből. Azért tréningezem a négyfejű combizmát ezzel az izomstimulálóval, hogy ne veszítsük el teljesen a formáját.

 

 

 

– Hogyan néz ki egy sima regenerációs kezelés?

– A lányok jöhetnek Game-ready-re, amiből van egy hordozható változat, meg egy kevésbé hordozható. A nagyon van melegvizes funkció. Egy kezelésen belül van hideg- és melegvizes kezelés van. Ez fokozza a keringést és így segíti regenerációt. Van therabody masszázscsizmánk is, amit a lányok hazavihetnek, illetve vannak masszázspisztolyok, amelyeket szintén magukkal vihetnek. Masszázzsal is segítem a lányokat.

 

– A kezelőszobát maga a BRSE építette ki a nulláról. Ma már sok tízmilliós, a megyében egyedülálló géppark található itt. Mennyivel könnyíti ez meg a dolgodat?

– Csodálatos! Amikor először idejöttem, Baran Ádám elnök egyből megmutatta, és már akkor tudtam, hogy ez lesz a szentélyem. Nagyon jó, két ágy van és minden lehetőség adott a regenerációra, illetve a sérülések kezelésére is, hiszen van elektroterápia, ultrahang, lézer, illetve amit már említettem a nyirokmasszázs csizma, a Game-readyk és a compex izomstimulátor.

 

– Az idegenbeli mérkőzésekre mit viszel magaddal?

– Sok mindent el tudok pakolni és szoktunk is azon nevetni, hogy a fél rehabot elviszem, például a a Game-readynek van erre alkalmas kisebb változata. Amikor egynapos meccsre megyünk, akkor egy masszázscsizmát szoktam vinni, illetve egy compexet, amit a buszban is használhatnak a lányok. Amikor több napra megyünk, akkor viszünk masszázs ágyat is, de van, amikor nem kell, mert az ellenfél biztosít. Ilyenkor viszem a Game ready-t, a compexet, a masszáscsizmát, a masszázspisztolyt, a köpölyöket, illetve a kicsi eszközeimet, amiket a manuális terápiához használok. Ez egy nagyon komoly lehetőség.

 

 

– Mennyire tetszik a munkádnak az a része, hogy a BRSE-vel rendre külföldre utazhatsz a nemzetközi kupamérkőzések miatt?

– Tetszik, mert szeretek utazni, de amikor felkértek arra, hogy utazzak a csapattal és tartsak kint bemelegítést, valamint prevenciós és regenerációs kezeléseket, akkor mondtam a klubnak, hogy mindenféleképpen szeretném átbeszélni a párommal a lehetőséget, mert ez az időt tőle veszem el. Az utazás mellett döntöttem. Szeretek a lányokkal lenni, mert mindig rugalmas az utazás, egyszer sem volt még gond így élvezem.

 

– A ti életetekben mennyire fontos a sport?

– Nagyon, mert a párom kézilabda edző a Békési FKC-nál. Most az utánpótlásban dolgozik, illetve szakmai igazgatóként tevékenykedik. Nemcsak a munka szempontjából mindennapjaink része a sport, hanem a magánéletünkben is, hiszen szeretünk elmenni közösen biciklizni, futni vagy úszni. Alapvetően nem könnyű a sportban dolgozni, mert nincs szabad hétvége és ünnepnap, de így, hogy mindketten benne dolgozunk, rugalmasan kezeljük ezt helyzetet, ezért jó a kapcsolatunk.

 

Galéria

További programok »

FEL