Az évről évre több tízezer látogatót vonzó fesztivál kísérőprogramjaként a szervezők ismét meghirdették a Brillante – 2022 Nemzetközi Pálinka- és Párlatversenyt, amelyre hazai és külföldi bérfőzetők és magánfőzők, illetve kereskedelmi főzdék párlatait, pálinkáit várták.
Június 8-9. között Lovassy György és Adamik Anikó versenyigazgatók vezetésével a nevezett termékek érzékszervi bírálata zajlott, amelyre az ország minden részéről meghívásos alapon érkeztek a zsűritagok.
(A zsűrizést mi szerda délután tekintettük meg a békéscsabai Panoráma Étteremben.)
– A versenyre 990 tétel érkezett, amelyet 25 bíráló – íz, illat és maga a gyümölcs karakterét visszaadó tételeket alapján értékel – mondja Balogh Krisztián.
Az okleveles élelmiszeripari mérnök hozzáteszi, 100 pontos pontozási rendszer alapján határozzák meg a gyümölcs fajtajellegét, technológiai tisztaságát, íz- és illatharmóniáját, illetve, hogy mennyire adja vissza azeredeti gyümölcsfajta jellegét.
– Az ország minden részéről érkeztek minták – jegyzi meg Adamik Anikó –, amelyek egy beérkezési sorszámot kaptak. (Akkor még a mintákhoz hozzákapcsolódnak a gazdák neve, a párlatok tulajdonságai.) A beérkezési sorszám alapján egy ún. kóstolási sorrendet állítottunk fel: a kevésbé karakteresektől a nagyon karakteres termékekig.
Azt követően a tételek a számítógépes szoftver által egy versenysorszámot kapnak, akkor már a komputer „elhagyja” a tulajdonos nevét. Innentől kezdve a termékek már név nélkül kerülnek a bírák elé.
– Sokan irigyelnek bennünket, mivel egész nap csak pálinkát kóstolgatunk – meséli Fabulya Attila okleveles pálinkabíráló. Hozzáfűzi, valóban „imádják” ezt a szakmát, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy egy több évtizedes szakmai gyakorlattal rendelkező zsűritagok minősítik a beérkezett tételeket.
Az értékelés során a nevezők párlata, pálinkája kap egy bírálati lapot, amelyen a zsűri mindenképpen pozitív és negatív, hasznos szakmai visszacsatolásokat tüntet fel.