György István közigazgatásért felelős államtitkár arra emlékeztetett, hogy hazánkban december 26. óta folyamatosan és ütemezetten haladnak az oltások; eddig több mint 336 ezren kaptán meg az első vakcinát, míg mintegy 129 ezren a második oltást is felvették, vagyis a lakosság oltottsága 4,7 százalékos.
Az államtitkár szerint mivel kevés a vakcina az országban, ezért egyelőre az oltópontokon nem lehet választani az oltóanyagok közül. Hozzáfűzte: az ampullák hiánya miatt ez jelenleg más európai országban sem lehetséges, ugyanakkor megjegyezte, hogy az oltás önkéntes, és a regisztrált eldöntheti, hogy felveszi-e a védőoltást a felkínált helyen és időpontban. Ígérete szerint minden érintett értesül majd arról, hogy a számára kijelölt oltóponton milyen típusú vakcina érhető el és amennyiben azt visszautasítja, mindaddig a regisztráltak listáján marad, míg meg nem kapja a védőoltását.
György István arra is kitért, hogy egyre több háziorvost és oltópontot vonnak be, de a vakcinahiány miatt a háziorvosok hetente csak néhány ampullányi, 10-12 fő oltására alkalmas oltást tudnak biztosítani. Arra emlékeztetett, hogy múlt hét csütörtökön a 60 év alatti krónikus betegek oltása kezdődött el, amelyre azért volt szükség, mert az AstraZeneca vakcinák ennek a korcsoportnak az oltására alkalmasak, ám mint mondta, ez nem jelenti azt, hogy a 60-70 évesek kimaradnak majd az oltásból. "Mindenki sorra kerül, aki regisztrált" – fűzte hozzá, megjegyezve, hogy az eheti oltási tervet a rendelkezésre álló vakcinák mennyisége és fajtája határozza meg, vagyis nincs szó az oltási terv felborulásáról.
Kiemelte: folytatódik a regisztrált legidősebbek oltása a Pfizer/Biontech és a Szputnyik V anyaggal. A kijelölt praxisok ezúttal 8-8 főt szervezhetnek az oltópontokra, ez több mint 40 ezer főt érint majd. A keddre várt szállítmánnyal 11 ezer egészségügyi dolgozó oltását folytatják, míg 20 ezer orosz vakcinát a vidéki, megyei kórházakba is szállítanak. Az AstraZenecával folytatják a 60 év alatti krónikus betegek oltását. A szállítmány több mint 22 ezer fő oltását teszi lehetővé és ezen a héten elsősorban azok a háziorvosok kapnak belőle, akik a múlt héten kimaradtak. 60 ezer idős ember oltása történhet meg kórházi oltópontokon, míg 23 ezren a háziorvosoknál kapják meg az ellenanyagot; több mint 5000 idős otthonokban lakó, dolgozó veheti fel a héten az első, míg 70 ezer gondozott és dolgozó kapja meg a második körös oltása,
Az államtitkár arról is beszélt, hogy míg többnyire a hét eleje a logisztikáról – a szállításról, az oltások szervezéséről szól –, a második fele pedig magáról az oltásról, addig ez az első olyan hét, amikor a folyamat egy-két nappal korábban kezdődik.
Egyre több a mutáns variáns
Müller Cecília országos tisztifőorvos a világkitekintés és a napi statisztikák ismertetése után arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre több országban és egyre nagyobb számban jelennek meg a koronavírus variánsai. A legtöbben egyelőre a brit variánst vizsgálják, de mint monda, a szakirodalom 7-8 mutáns változatot írt le eddig. Magyarország 65 esetben mutatták ki a brit variánst, és további 35 esetben még tartanak a vizsgálatok. Az adatokra hivatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy a koronavírus rendkívül gyorsan mutálódik, változtatja a tulajdonságait, ezáltal maga a vírus is változik. Ennek azért van jelentősége, mert ez a körülmény a vakcinák hatásosságát befolyásolja. "A brit mutáns megbetegítő képessége sokkal nagyobb, mint az ismert variánsoké, ezért fontos, hogy megtaláljuk a járványból való kivezető utat" – jegyezte meg arra utalva, hogy a megoldást a védőoltásokban találjuk.