A Civil Szervezetek Szövetségét 24 civil szervezet alapította az 1999. november 20-án megrendezett Csabai Civilek Napján, az akkori ifjúsági ház (ma Csabagyöngye) és a békéscsabai önkormányzatának támogatásával.
– Ahhoz, hogy jól működjön a társadalom, kellenek a civil szervezetek, hiszen egy csomó olyan feladatot vállalnak át részben az államtól, részben az önkormányzattól, amelyek valóban nélkülözhetetlenek. Negyedszázada működik a szervezet, ami az azt jelenti, hogy létjogosultsága, fontos szerepe van itt Békéscsabán és Békés vármegyében egyaránt – fogalmazott köszöntőjében Herczeg Tamás országgyűlési képviselő.
Dr. Rákóczi Attila, a kormányhivatal főigazgatója elmondta, 2019-ben kötött a kormányhivatal és a civil szervezetek együttműködési megállapodást, amelynek rendkívüli jelentősége van, hiszen társadalmasítani tudják a kormányhivatali tevékenységet, és az általuk kitűzött célok megvalósításába is be tudják a civileket vonni. Aláhúzta, hogy az elmúlt öt esztendő során a Civil Szervezetek Szövetsége olyan partner volt, akire bármikor lehetett számítani.
– Hogyha csak az egyesületek minimális taglétszámát nézzük, akkor gyakorlatilag a száz körüli taglétszámú szövetség legalább ezer tagot kell, hogy számláljon – mondta dr. Juhász István önkormányzati képviselő, civil ügyekért felelős tanácsnok. – Miközben léteznek százfős egyesületek is; tehát önök most sok ezer tagot képviselnek.
Hozzátette, Békéscsaba 25 éve nagyon jó partnerségi kapcsolatban áll a civil szervezetekkel, akik nagyon fontos feladatot látnak el a város működöképessége, a polgárok jó közérzetbiztosítása szempontjából. Az önkormányzat az elmúlt években mintegy 200 millió forinttal járult hozzá a szervezetek működéséhez.
Szrenka Pálné és Gólya Pál – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Majd Gólya Pál elnök beszámolója következett az 2020-2024 közötti időszakról. Elmondta, a taggyűlés határozatképes, a 104-ből több mint 70 tagszervezet regisztrált, így meg van az 50 százalék plusz egy fő. Megemlítette,hogy továbbra is jól érzik magukat az Árpád sori, legendás faházukban, „amely ugyan nyáron meleg, télen hideg, de a mienk.” A pályázati összegekkel azonban nincs szerencséjük, ugyanis a kért összegek mindössze 10-20 százalékát nyerik el. Hozzáfűzte, továbbra is megrendezik az éves nagy eseményeiket – a februári Civil Bált, a május 1-jei Civil Kulturális Börzét és a novemberi születésnapi rendezvényüket.
Azt követően a tisztújító választás során a jelenlévők megválasztották az új tisztségviselőket és felügyelő bizottság tagjait – a levezető dr. Dávid Sándor ügyvéd volt.
Gólya Pált elnöknek, Szrenka Pálnét alelnöknek, Seregi Zoltánt alelnöknek, Madarászné Bereczki Zsuzsannát alelnöknek, Szlávik-Orvos Máriát alelnöknek, valamint Kiss Józsefet alelnök póttagnak választották meg. Továbbá Bodnár Árpádot a felügyelő bizottság (feb) elnökének, Gyebrovszki Klárátés Botta Tibort feb tagoknak és Gyeraj Andrásnét feb póttagnak szavazták meg.