Gálaműsorral jubilál a Csaba Nemzetiségi Néptáncegyüttes

2016. november 17. 10:23 | Mikóczy Erika

A Csaba Nemzetiségi Néptáncegyüttes 1986-ban jött létre Pintér Tibor vezetésével és a Békéscsaba és Vidéke ÁFÉSZ támogatásával. Az együttes munkáját napjainkban is számos támogató segíti a munkát, mint például Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala és Csabagyöngye Kulturális Központ.

 

Pintér Tibor 1986-ban alapította az együttest

Pintér Tibor 1986 őszén azzal a reménnyel alapította meg az együttest, hogy néptánckincsünk javát ország-világ előtt terjeszthessék. Ehhez elsődleges feladat volt az eredeti táncok minél hitelesebb megtanulása, azok koreografálása és színpadra állítása.

Az együttes elsősorban Békéscsaba nemzetiségeinek néptánc kultúrájából építi fel repertoárját. A szlovák, román és magyar koreográfiákon túl alkalmanként tematikus koreográfiák is gazdagítják a műsorukat.

1989-ben már egész estét betöltő műsorral álltak Békéscsaba közönsége elé.  Az elmúlt 30 évben határainkon túl mintegy 45 alkalommal láthatták az együttest Európa 14 országában.

Az alapító, Pintér Tibor, nyugdíjba vonulásáig, azaz 27 éven át vezette az együttest. 2013-ban munkáját Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetéssel ismerte el Békéscsaba önkormányzata.

 

2013 szeptembere óta Szarka Zsolt és Szarka-Gera Sára vezeti a táncosokat

2013 szeptembere óta Szarka Zsolt és Szarka-Gera Sára továbbra is azzal a céllal vezetik az együttest, hogy minél szélesebb körben megismertessék a Kárpát-medencei nemzetiségek, azon belül is Békés megye nemzetiségének autentikus tánchagyományát, zenei világát. Munkájuk nyomán új, fiatalos szemlélettel újult meg az együttes. Erőteljesebb lendülettel folyik a munka.

Az együttes csaknem 20 évig a Békési Úti közösségi Házakban működött, jelenleg a Csabagyöngye Kulturális Központban tartja próbáit minden hétfőn és pénteken 18 órától 21 óráig.

 

Csaba Kulturális Egyesület a Táncművészetért

1996-ban megalapították a Csaba Kulturális Egyesület a Táncművészetért civil szervezetet. Az egyesület egyik feladata a Csaba Néptáncegyüttes működtetése továbbá sok-sok program szervezése és megvalósítása.

Állandó programjuk a Csaba Táncház és a Guzsalyas Táncház. A mai napig évi rendszerességgel szerveznek tánctábort, jelentős programjaink között van a kiscsoportok néptáncos találkozója.

13 éve megalakították a “Mindenki néptánciskoláját” azzal a céllal, hogy az idősebb korosztály tagjainak lehetőséget nyújtsanak a tánctanulásra. A néptánciskola jelenleg 3 csoporttal működik. 

Az egyesület erejét és élni akarását mutatja, hogy 2015-ben útjára indította – immáron hagyományőrző szándékkal – a Kárpát-medencei Magyar Népzenei Találkozót, melyet minden évben Mezőmegyeren szerveznek meg. A régióban hiánypótló rendezvény legfőbb célja a népzene, tágabb értelemben a magyar népi kultúra értékeinek bemutatása, a közösség építése, a magyar nemzeti identitás erősítése, a külhoni magyar közösségek együttműködése a népzene, a néptánc összetartó erejével, a határon átnyúló együttműködések erősítése.

 

A lábukban is őrzik az emlékeket

A 30 év alatt a tánccsoport és az egyesület életében sok-sok öröm, eredmény, tapasztalat és élmény halmozódott fel, melyet minden résztvevő a szívében-lelkében és nem utolsósorban a lábában  őriz. Egy igazi csapat formálódott, a népi hagyományokat és táncokat szerető elkötelezett emberek végzik – a tánccsoporttal, az egyesület működtetésével kapcsolatos – feladatokat.

Ahogy fogalmaztak: "az eredményeket, a működést nem lehetne végezni, ha nincs Pintér Tibi, ha nincsenek támogatók, segítők, önkéntesek, akik értékelik a múltat, akik értékelik az újat, támogatják a jövőt, akiknek fontos, hogy a népzene és néptánc – mint nemzetmegtartó erő – fontos legyen a mai kor embere számára is. Ezúton köszönjük mindenki támogatását – legyen az erkölcsi, anyagi támogatás, önkéntes munka, jó szó-jó szándék és mosoly."

További programok »

FEL