A rövid nyári szünetet követően, szeptembertől újra indul a népszerű előadás-sorozat. Az új szezon különlegessége, hogy idén nem csupán az Erkel Ferenc Múzeum munkatársai tartanak előadásokat a fürdőváros múltjáról. Gyula másik történettudományi közgyűjteményének szakemberei vállalták, hogy ebben az évadban előadásukkal emelik a sorozat színvonalát. A szeptember-júniusi időszakban így a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Vármegyei Levéltárának munkatársai is tartanak vetítéses előadásokat a Múzeumi Szabadegyetem sorozatban.
Az előadások helyszínéül a gyulai Almássy-kastély Látogatóközpont Stefánia- szárnyának bálterme szolgál majd. Az újonnan induló évadról Liska Andrást, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetőjét kérdeztük, a szervezők képviseletében.
– Már a tavalyi évben is nagy érdeklődést tapasztaltunk az eseménysorozat iránt, ez nagy bátorítás volt a tovább gondolkodáshoz. A 2022-ben útjára indított program eddigi tapasztalataink alapján töretlen népszerűségnek örvend. Közösségi kulturális rendezvénynek tartjuk, ahol nemcsak előadásokat, de a történelem, a történetírás kedvelóinek beszélgetésre, együtt gondolkodásra is lehetősége van, egy kis harapnivaló mellett. Sáfár Gyula, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Vármegyei Levéltára igazgatójának ezúton is köszönetemet fejezem ki, hogy hathatós segítségükkel hozzájárulnak a szabadegyetemi előadásaink sikeréhez – mondta el Liska András.
Az érdeklődők az első előadást szeptember 25-én, 17 órai kezdettel hallgathatják meg, A várépíttető Maróti-család második generációja (László és az özvegye, Borbála) története címmel. Az előadó, dr. Németh Csaba a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Vármegyei Levéltárának munkatársa lesz.