Magyarországon az iparban (kereskedelemben), valamint a bányászatban és a kohászatban alkalmazott munkások részére járó családi pótlékot ((gyermeknevelési pótlékot) az 1938. évi XXXVI. törvénycikk vezette be.
- április 1-jét megelőzően hazánkban a családi pótlék biztosítási alapon arra a naptári hónapra járt, amelyben a biztosított huszonegy napot biztosításban töltött. Az ellátás a családi pótlékról szóló szabályozás 1990. évi hatályba lépésével - immár több mint 25 éve - alanyi jogon járó ellátásként igényelhető.
Az Alaptörvény szerint Magyarország támogatja a gyermekvállalást. A családok védelmét sarkalatos törvény szabályozza, mely szerint a családok támogatása a szociális rászorultság alapján működtetett ellátórendszertől elkülönül. Az állam elsősorban a gyermekek felelős felneveléséhez járul hozzá támogatások formájában. Az állam törekszik arra, hogy a kiskorú gyermeket nevelő családok számára az otthonteremtés és a lakhatás feltételeit biztosítsa.
A családok támogatásáról szóló törvény rendelkezik a családok anyagi biztonságának elősegítéséről, a gyermeknevelés támogatásáról és a magyar nemzet népesedéspolitikai céljainak megvalósítása érdekében meghatározza az állam által nyújtandó családtámogatási ellátások rendszerét, formáit.
Családi pótlék (iskoláztatási támogatás) a közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermekre tekintettel annak a tanévnek az utolsó napjáig jár, amelyben a gyermek a huszadik - sajátos nevelési igényű tanuló a huszonharmadik - életévét betölti.
A gyermek 3. életévének betöltéséig, ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) igényelhető. Három vagy több kiskorú gyermek saját háztartásban történő nevelése esetén a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig gyermeknevelési támogatás állapítható meg. A szülést követően az anyasági támogatás is nagy segítséget jelent a családoknak, ennek összege gyermekenként 64.125.-Ft, ikergyermekek esetén 85.500.-Ft.
Dávid Ferenc
főosztályvezető-helyettes
Békéscsabai Járási Hivatal
Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály