Feldolgozni és tartalékolni – bemutatták a disznóvágás fortélyait – galéria

2019. október 24. 17:35 | Hidvégi Dávid

Feldolgozni és tartalékolni, akár ezek is lehetnének a disznóvágás kulcsmondatai. A 23. Csabai Kolbászfesztiválon bemutatták, miként néz ki egy disznótor, ha követjük a népi hagyományainkat.

Az általános iskolás gyermekek nagy érdeklődéssel figyelték a hízó perzselését, majd levágását a városi sportcsarnok mellett. Az egyik diák elmondta: már többször járt disznótoron.

– A disznóhús finom, mert abból van a kolbász, sokan eszik azt és nem véletlenül – mondta Pázsik András Barnabás.

Az első 13 kolbászfesztivál főszervezője kiemelte, hogy az állattenyésztés mindig is a békéscsabai mezőgazdaság égisze volt. Dr. Ambrus Zoltán hozzátette: az egész hagyomány pontosan bemutatja miként gondolkodtak a csabaiak az állatok feldolgozásáról és tartósításáról.

– A gyerekek Békéscsabán száz évvel ezelőtt is részt vettek a disznóvágásokon, ez normális dolog volt. Sajnálatos módon az, hogy a családok disznót vágjanak mára kiment a divatból. Kolbászt sokan csinálnak, de az elejét is látni kell a dolgoknak, ezért is jó egy disznó vágást végig nézni. Örömünkre most itt két osztály is jelen van – fogalmazott Ambrus Zoltán.

 

(Fotó: Máthé Csongor)

 

A vágási folyamatokat már Juhász György ismertette. A Csabai Kolbász Klub tagja elmondta: az egész a disznó kivéreztetésével és perzselésével kezdődik. Ha ez megtörténik, jöhet a mosás és a sertés bontása.

– Amikor a bél kivétele megtörténik, akkor a belső szerveket, a tüdőt és a májat vesszük ki. Ezután folytatjuk a sertés többi részével, a sonkától kezdve a fehérpecsenyén át. A fejből általában disznósajtot, belsőségből hurkát készítünk – ismertette Juhász György.

A vágást követően megtörténik az állat teljes feldolgozása, a húsból elsősorban kolbászt, szalonnát és sonkát készítenek. A tervek szerint a disznótor bemutatása az elkövetkező fesztiválokon is hagyomány marad, ahogy a gyúrás is. 

 

Galéria

További programok »

FEL