Ezt csak a barbár gótok találhatták ki

2025. április 3. 08:20 | Such Tamás

Az elmúlt esztendő novemberétől, két hetente szerdánként „Ars Akadémia – Minden, amit a művészetről” címmel más és más művészeti korszakot mutat be Mészáros Zsuzsa vizuál-kulturális szakember, a békéscsabai Munkácsy Emlékházban. Szerda délután a gótikáról mesélt.

– Az előadássorozat a középkor vége felénél tart; ezúttal a gótikára került sor, amely számomra az egyik legfantasztikusabb stílus – mondja Mészáros Zsuzsa. – Utólag nevezették el gótikának, mert épületei iszonyatos magasságokba törnek, és a reneszánszkorban úgy vélték, mindezt csak a barbár gótok találhatták ki. Más értelmezésben pedig az égbetörés művészetének, kőbe zárt fohásznak titulálják.

 

Mészáros Zsuzsa – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

Hozzáfűzi, körülbelül 800 éve Franciaországban, Olaszországban, Németországban nagyon szép templomokat építettek – az egyik legjelentősebb a kölni dóm. Hazákban némileg kisebbek épültek, többek között Kassán, Kolozsváron. Békésben csak neogótikusok vannak: egy részüket újjáépítették vagy teljesen újakat konstruáltak, ilyen például a csabai katolikus templom.

– A gótika építészetében nincsenek nagy falfelületek, ezért az üvegablakok festészete a domináns, illetve a szárnyas oltárok – teszi hozzá. – Az oltárépítményhez olyan képek tartoznak, amelyek becsukott és kinyitott állapotban tele vannak a fő ünnepek ábráival. Illetve akkoriban az ötvösművészet is nagyon magas rangra emelkedett, sokféle sztaurotéka, eredeti ereklyetartó készült.

A következő alkalommal már a reneszánsz kerül az Ars Akadémia asztalára.

További programok »

Friss hírek

Vonal, kereszt, zászló, szék – 77 éves lenne Gubis Mihály

Évek óta hagyomány, hogy Gubis Mihály születésnapján rokonai, barátai, tisztelői az Andrássy út 2. szám alatti, utolsó lakásának a lépcsőház bejárata melletti emléktáblája körül, kezükben egy virágcsokorral érkeznek. A csabai képzőművész 1948. április 4-én született, és 2006. május 17-én hunyt el egy németországi alkotótáborban.
2025. április 4. 19:23