Az ógerlai erdőfoltot az 1950-es években telepítették újra. 1997-től már helyi természetvédelmi területté nyilvánították, és a kultúrtörténeti szempontból is értékes középkori gerlai kolostor helye is ott található.
A Békéscsaba külterületén elhelyezkedő erdő fontos szerepet játszik az állatvilág élőhelyeként, a levegő minőségének javításában és nem utolsó sorban a városi lakosság rekeációs célú kikapcsolódását is szolgálja.
– Ez az erdő eredetileg egy tölgy-kőris-szil ligeterdő volt, viszonylag magas. Az erdő körülbelül 22 hektáron nyúlik el, 2 hektár akácos is található benne, ezek a magasabban fekvő területen nőnek – mondta el Puskás Lajos, nyugalmazott erdőmérnök.
A környezetvédelmet és az erdősítést is zászlajára tűző Hatvanezer Fa Egyesület fontos feladatának tekinti a Kovácsi-erdő fejlesztését. Dr. Duray Balázs, az egyesület alenöke kiemelte: előszeretettel karolják fel az elhanyagolt zöldterületek sorsát.
– A vármegyeszékhely területén nagyjából 3-5 százalékos az erdőség aránya. A mi célunk egyesületként, hogy a meglévő zöldterületeket fejlesszük, a jövőnk érdekében ápoljuk, hogy az a környezeti fejlődés, a fenntarthatóság irányába tartson – fogalmazott dr. Duray Balázs, a Hatvanezer Fa Egyesület alelnöke.
Az egyesület az erdősítési programját a Dalerd Zrt.-vel közösen fogalmazta meg, az erre vonatkozó kérelmük pedig jelenleg minisztériumi elbírálás alatt van.