Első alkalommal tartott összetartást Békéscsabán a Vasárnapi Iskola Alapítvány

2022. szeptember 17. 11:46 | Papp Ádám Sándor

Első alkalommal szervezett összetartást a Vasárnapi Iskola Alapítvány Békéscsabán, a Fiume Hotelben szombaton. A mozgalom célja az, hogy önkéntes pedagógusok határon túli nehéz sorsú magyar gyermekeket tanítsanak havonta, kéthetente szombaton és vasárnap.

A Vasárnapi Iskola Alapítvány 2005-ben indult útjára abból a célból, hogy a határhoz közeli településekről önkéntes anyanyelvi pedagógusok kiutazzanak, és tanítsák a magyar irodalmat, nyelvtant, magyar történelmet sok-sok kézműves foglalkozással, ének- és tánctanulással színesítve.

Juhász István békéscsabai önkormányzati képviselő a szombati eseményen arról beszélt, hogy több városi intézményből csatlakoztak pedagógusok ehhez a kezdeményezéshez. Elmondta azt is, hogy 2011-ben a városi bálon összejött támogatás jelentős részét az önkormányzat az alapítvány részére ajánlotta fel.

– A megmozdulást szentendrei pedagógusok kezték el, majd a következő tanévben már tanárcsapat is alakult: Debrecenben kettő, Békéscsabán három, Törökszentmiklóson és Karcagon két-két csapat vállalta ezt a nehéz, de szép feladatot. A csoportok alkalmanként, a létszám függvényében kettő-négy határon túli településre látogatnak el, ahol falvanként akár negyven 4 és 14 év közötti gyermek várja a magyar tanítókat – mondta a képviselő.

 

Fotó: Papp Ádám / behir.hu

Fotó: Papp Ádám / behir.hu

 

A Vasárnapi Iskola Alapítvány alapítója arról beszélt, hogy a koronavírus-járvány alatt is folytatták tevékenységüket, a kiutazások helyett postai csomagban küldtek a gyermekekenek feladatlapokat, kérdőíveket, valamint online formában tartották velük a kapcsolatot. Benkei Ildikó örül annak, hogy alkalmazkodni tudtak az adott helyzetekhez és képezni tudták a nehéz sorsú külhoni magyar fiatalokat, így sikeresnek értékeli a mögöttük álló tanévet.

– Amint ismét lehetőség volt rá, személyesen mentek a kollégák és folytatták ezt a munkát. Továbbá az orosz-ukrán háború okozta új helyzethez is alkalmazkodni tudtunk. A mátészalkai csapatunk a határra ment és a menekülő gyermekeknek tartott kézműves foglalkozásokat – emelte ki az alapító.  

Az értékelőt követően a nagyszalontai gyermekotthon fiataljai szavaltak verseket és adtak elő énekeket, majd Böjte Csaba, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel.

Galéria

További programok »

FEL