Az egységes kérelmek benyújtását minden támogatási évben kiemelt figyelem övezi, mivel az Magyar Államkincstár által kezelt kérelmek közül ez a legnagyobb arányú. A Közös Agrárpolitikából finanszírozott Európai Mezőgazdasági és Garancia Alap (EMGA) legnagyobb részét, valamint az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) támogatások egy részét az egységes kérelem keretein belül kell igényelni. Békés megyében 44 578 ügyfélnyilvántartásban szereplő gazdálkodóból az egységes kérelemben igényelhető területalapú támogatást több mint 15 ezren igényelik évről-évre a 430 ezer hektárt is meghaladó földterület vonatkozásában. Az egységes kérelmek beadásáról dr. Rákóczi Attilát, a Békés Megyei Kormányhivatal Agrár- és Vidékfejlesztést Támogató Főosztályának vezetőjét kérdeztük.
Egy kérelemben 40 jogcím
Az egységes kérelem a közösségi jogszabályokban meghatározott, művelésbe vont földterületekhez, illetve tenyésztett állatokhoz kapcsolódó az EMGA, EMVA, valamint a központi költségvetésből finanszírozott egyes támogatások igénylésének gyűjtőfelülete. 2017-ben 40 jogcímen igényelhető támogatás egyetlen kérelem beadásával. Ezek a teljesség igénye nélkül a már említett egységes területalapú támogatáson és az állat alapú támogatásokon túl, a zöldségnövény termesztés támogatása, ipari zöldségnövény termesztés támogatása, fehérjetakarmány-növények termesztésének támogatása, mezőgazdasági kistermelői támogatás, fiatal mezőgazdasági termelők támogatása.
A megelőző évekhez képest jelentős újdonság, hogy a 2017-ben az extenzív és intenzív gyümölcstermesztést külön kell jelölni a kérelmekben, valamint az ipari olajnövény termeléshez kötött támogatása is megjelent. Támogathatóvá vált az étkezési célra termesztett burgonya, a zöldségnövények között pedig olyan fűszernövények, mint a menta, citromfű, rozmaring, tárkony, majoranna, viszont az olajretek kikerült a támogatható növények köréből.
A zöldítés előírásokban változik a nitrogénmegkötő növényekkel bevetett terület fogalma, így a bizonyos feltételek fennállása esetén a nitrogénmegkötő növény és nem nitrogénmegkötő növény keverékével hasznosított földterület is elismerhető EFA területként. Kibővült az ökológiai jelentőségű másodvetésben vethető fajok listája is, a korábbi 24 helyett az idei évben 31 növényfajt tartalmaz. Az ökológiai jelentőségű másodvetésnek a vetéstől számított legalább hatvan napig jelen kell lennie a mezőgazdasági termelő földterületén.
Csak elektronikusan
Az egységes kérelem az elektronikus kérelemkitöltő felületen tölthető ki, és kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül nyújtható be 2017. május 15. napjáig. A május 15-e után, de június 9-éig benyújtott egységes kérelem esetében a Kincstár a támogatási összeget munkanaponként egy százalékkal csökkenti az igényelt támogatás vonatkozásában. A már 2017. május 15-ig benyújtott egységes kérelmet késedelmi szankció nélkül 2017. május 31-ig adatváltozás keretében lehet módosítani. A kifizető ügynökség ebben az évben is folytatja az előzetes ellenőrzés intézményét. Ennek lényege, hogy a beadott kérelmek esetében előzetesen vizsgálatot végez annak érdekében, hogy a kérelmek minél pontosabban, és minél jobb minőségben érkezhessenek be a hivatalba. Az érintett gazdálkodók értesítést kapnak az előzetes vizsgálatról, melyet követően módosíthatják a már benyújtott kérelmüket – emelte ki dr. Rákóczi Attila.
Az egységes kérelem benyújtásának alapvető feltétele az ügyfél-nyilvántartási szám megléte, a bankszámlaszám bejelentése, illetve a jogszerű földhasználatra vonatkozó feltételek teljesülése.
Az egységes kérelemben valamennyi támogatható és nem támogatható területet meg kell jelölni, a minimális támogatható méretet el nem érő táblákat is.
A falugazdászok is segítenek
A 2017-es egységes kérelmek benyújtása esetén is kiemelt szerepe lesz a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóságának. A megyei összes kérelem több mint 2/3-a a Kamara közreműködésével, falugazdászok által kerül benyújtásra. A Kamara a technikai támogatáson túl különböző elektronikus és nyomtatott formában is elérhető összefoglaló kiadvánnyal, valamint falugazdászi hálózatán keresztül személyes egyeztetések által is segíti a kérelmezés gördülékeny lebonyolítását.
Az egységes kérelmek benyújtásával kapcsolatos bármely felmerülő kérdés esetén ügyfeleink bizalommal keressék falugazdászaikat, valamint Békés Megyei Kormányhivatal Agrár- és Vidékfejlesztést Támogató Főosztályának ügyfélszolgálatát, ahol ügyfeleink a benyújtási időszakban megerősített ügyfélszolgálat keretében juthatnak hozzá az igényléshez szükséges tájékoztatáshoz, információkhoz – tájékoztatott dr. Rákóczi Attila főosztályvezető.