Amikor oda érkeztünk, egy ovis csoport vett részt az eseményen, majd jöttek a Békéscsabai Kazinczy Ferenc Általános Iskola harmadik osztályos tanulói, akiktől megtudtuk gyakran gondolják újra az elnyűtt régi dolgaikat.
Jónás Maja Helena elmondta, hogy régi rongyaiból rendszeresen készít babzsákot. Ugyanakkor más is alkot kreatív tárgyakat régi ruháiból, és olyan is akad, aki gazdaságilag teszi hasznossá játékait. Tamási Anna Hanna a kinőtt, jó minőségű ruháit eladja, vagy új viseletet készít belőlük. Nemcsak a lányok, de a fiúk is odafigyelnek a környezetükre, Szabó Dávid például mindig szétválasztja a különböző anyagokat és a szelektív hulladékgyűjtőbe dobja őket.
Molnár Ildikó pedagógus kiemelte, hogy intézményi kereteken belül is oktatják az újrahasznosítás és szelektív hulladékgyűjtés fogalmát, emellett gyakorlati úton is szemléltetik a lehetőségeket.
Pócsi Gabriella a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület szakmai vezetője kitért az élelmiszer-pazarlás elleni világnap jelentőségére. Mint mondta célkitűzéseik között szerepel, hogy már egészen kicsi korban tudatosítsák a gyerekekben, hogy évente 9 Gizai piramisnak megfelelő mennyiségű szemét termelődik, amelyek nagy része elkerülhető lenne, ha odafigyelnénk a szokásainkra.
– Sokkal könnyebben megértik például a komposztálás folyamatát, ha ténylegesen meg tudják fogni az adott zöldséget, gyümölcsöt. Például ha valakinek azt mondom komposzt föld lesz a zöldségek leveléből, vagy a gyümölcsökből, amit nem eszünk meg, nem biztos, hogy kapásból ezt érti. Ezt mutatjuk meg szemléltető eszközökkel, tárgyakkal – mondta a szakmai vezető.
A következő esemény október 11-én a komposztálás napján lesz, amelynek fő célja, hogy tudatosítsa az emberekben: a házban vagy a környezetben keletkező szemét közel egyharmada komposztálásra alkalmas szerves anyag.