Koszta József (1861-1949) a Munkácsy-iskolát követő alföldi festők egyik legjelesebb alakja volt. Szarvasra legjelentősebb gyűjtője, Szabó Antal hozta el Koszta-kollekcióját. A szegedi műgyűjtő – egyben a kiállítás kurátora – a Tessedik Sámuel Múzeum dísztermének, illetve kis kiállítótermének falaira kerülő 32 festményből 29-et a sajátjának tudhat.
A posztimpresszionizmusnál határozottabb, az expresszionizmushoz képest visszafogottabb stílusban festő Koszta munkásságát a XX. században egész Európában és hazánkban is minden időben értették és értékelték. Igen termékeny alkotó volt, számos műve került magángyűjteményekbe itthon és külföldön.
Roszik Zoltán múzeumigazgató reményét fejezte ki, hogy a „Mert a jó kép születik…” elnevezésű, kis költségvetésű kiállításra sokan lesznek majd kíváncsiak.
– Miután a Szentes határában található Lakos-tanyán alkotta életműve legjelentősebb darabjait, Koszta József munkássága az akkori vidéki emberek életébe, így Szarvas múltjába is visszatekintés enged – fogalmazott Boross Bence intézményvezető.
A Koszta-festmények december 8-ig tekinthetők meg a Szarvason, a Tessedik Sámuel Múzeumban.