Az agrárterületeken a parlagfű ugyanolyan gyomnövény, mint az összes többi: tápanyagot, nedvességet vesz el a haszonnövényektől. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés megyei alelnöke elmondta: ez kisebb termést, alacsonyabb bevételt, és nyereségkiesést okoz a gazdálkodóknak. Kozsuch Kornél arról is beszélt, hogy sokszor a települések környezetében elhanyagolt területeken több a parlagfű, mint az agráriumban, mivel itt a gazdálkodók megfelelő agrotechnika mellett igyekeznek kellő figyelmet fordítani a parlagfű elleni védekezésre.
– Vannak olyan részek, ahol egyöntetűen művelhető a tábla, ott vegyszerezéssel szépen karbantartható a parlagfű-mentesség. Azokon a területeken viszont, ahova nem fér be a vegyszerező, sajnos előfordulnak olyan részek, ahol a parlagfű megjelenik, de tárcsázással és egyéb agrotechnikai eszközökkel ez is megszüntethető. A parlagfű az allergia szempontjából akkor jelent problémát, amikor a növény virágot hoz. Ettől függetlenül egész évben szükséges a gyomnövényt irtani – emelte ki az alelnök.
A Nébih „Kevesebb parlagfű, több levegő” elnevezéssel országos kampányt indított. A Növény-, Talaj-, és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság vezetője elmondta, mindenkinek lehet és kell is tennie a parlagfű-mentesítésért. Jordán László hozzátette: kampányukkal minden korosztályt megcéloznak.
– Akinek semmilyen földterülete nincs, az is tehet a parlagfű-mentesítés érdekében. Például azzal, hogy ha parlagfüves területet talál, akkor bejelenti. Erre működtetünk egy parlagfű-bejelentő rendszert, amelyen elektronikusan meg lehet tenni a bejelentést. Ilyenkor maga a bejelentés annál a hatóságnál landol elektronikusan, aki az eljárást meg tudja indítani, tehát nagyon felgyorsul az ügyintézésnek az ideje.
Korábban július 1-jéig volt türelmi idő, az illetékes hatóságok az érvényben lévő szabályok szerint most már egész évben ellenőrzik a parlagfű-telítettséget. Békéscsaba környezetében a jelenlegi adatok szerint alacsony a parlagfű pollenkoncentrációja.