– Az udvar egy komplett multifunkcionális térré alakul – mondja Kiszely András: egyharmadát lekövezzük, a gasztroprezentációkhoz egy fedett színrész épül, bővül a szalonnasütő-rész, illetve egy imitált podsztyenás ház frontját is felhúzzuk. Az ünnepélyt összekötjük az aznap debütáló Dobrí apeťík! című szakácskönyv bemutatójával, amely mintegy 300 éves gasztrotörténeti időutazás Csaba kék egén.
A békéscsabai szlovák önkormányzat elnöke szerkesztésében készült kötet – elmondása szerint – végtelenül egyszerű ételek válogatása. Ilyen többek között a haluska, a szárma, mozgocska, tótdog, számos kiszely- és tökleves, különböző édességek, cigányka. A recepteket a kiadvány szerzői még a nagy- és dédmamáiktól örökölték, majd fordították le.
– Továbbá azért is szép ez a könyv – folytatja –, mert nem irodalmi szlovák nyelven, hanem csabai szlovák dialektusban készült. A recepteken kívül vannak benne anekdoták, sztorik, nyelvi magyarázatok.
És íme, a cigányka zanzásított története – Kiszely András elmondása szerint:
A 19. század végén a csabai tanyákon összevont disznótorokat tartottak. Több tucatnyian, egy csomó disznót vágtak több tucatnyian – akkor még kisebbek voltak a cocák. A vágás során rengeteg máj keletkezett, amit régen a csabaiak nem használták fel, mert nem tartották egészségesnek. Általában mindig híre ment a városban, ha egy nagygazda disznót vágott. A vágás végére mindig megjelentek a cigányok, akik megkapták a májat. Majd az őseink rájöttek, hogy mi mindent lehet a májból csinálni. Megabáltál, ledarálták, összekeverték kolbász- vagy hurkahúsba, majd beletették a gyomorhájba és kisütötték.
***
Október 1-jén (jövő szombat) 10 órakor kezdődik a program. A könyvbemutató mellett a tájház összes termében és a megszépült udvarán 16 féle csabai szlovák ételt lehet majd megkóstolni.
Jó étvágyat!