Díjnyertes előadások a hetedik Erdélyi héten, Gyulán

2024. július 24. 10:10 | Csiffáry Zsuzsanna

Hetedik alkalommal szervezik meg az Erdélyi Hetet Gyulán, július 29-e és augusztus 4-e között. A Gyulai Várszínház nyári évadának összművészeti fesztiválján az Erdélyi Magyar Színházak Bemutatkozása című minifesztivál keretében minden nap más-más színház előadását nézhetik majd meg a nézők.

Az Erkel és a felkelés című ősbemutató közönségtalálkozóján a Gyulai Várszínház ügyvezető igazgatója tájékoztatott a hetedik Erdélyi Hét programjairól. Elek Tibor hangsúlyozta, hogy ilyenkor sok szakmai kritikus érkezik a várszínházba. Elmondta azt is, minden nap más-más erdélyi színház előadását lehet majd megtekinteni. 

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház által "idehozott", Ivan Viripajev tollából származó Iránia konferencia című darab a kaposvári Csiky Gergely Színházban az Országos Színházi Találkozón a szakmai zsűri döntése alapján a legjobb rendezés díját nyerte el. 

A kortárs drámairodalom kiemelkedő szerzője az orosz származású és Lengyelországban élő Ivan Viripajev 2017-ben írta meg egyik legnagyobb hatású, kultikus darabját, az Iráni konferenciá-t, amelyet azóta már számos nyelvre lefordítottak és több jelentős színházban is bemutattak.

A színműnek már a címe és helyszíne is szimbolikus. Dánia fővárosában, a Koppenhágai Egyetemen összegyűlik néhány értelmiségi, egy keletkutató tudós és teológus, politológus és haditudósító, televíziós műsorvezető és író, lelkipásztor és karmester, valamint az irodalmi Nobel-díjas iráni költőnő, hogy az „iráni probléma” kapcsán kifejtsék a véleményüket az emberi jogokról és szólásszabadságról, a Közel-Keleten zajló geopolitikai konfliktusról. Ám a tudományosnak induló konferencia egy idő után váratlan fordulatot vesz, amikor a felszólalók eltérő világnézete és gondolkodásmódja, különböző élettapasztalata egymásnak feszül, és az izzó párbeszédek, a kitárulkozó, vallomásos monológok során felszínre kerülnek a szereplők személyes élettörténetei, belső vívódásai. A világban zajló kataklizmák okait és következményeit kutatva a szereplők eljutnak a keleti és nyugati civilizáció szembenállásáig, és az emberiség alapkérdéséig – mi az élet értelme?

 

Fotó: Matuz Melani/ Behir.hu

 

Elek Tibor a történet kapcsán kiemelte: nagyon megéri megnézni, mert nagyon aktuális kérdéseket boncolgat az előadás, és a darab végén a néző rádöbben, hogy saját létének értelmével foglalatoskodik. 

Az ügyvezető igazgató hozzátette, a heti program összeállításánál nagy hangsúlyt fektetett a különböző korosztályok megszólítására.

 
Az Erdélyi Hét programja a következő:

 

2024. július 29.: Ken Kesey – Dale Wasserman: Száll a kakukk fészkére

2024. július 30.: Presser Gábor – Sztevanovity Dusán – Horváth Péter: A padlás

2024. július 31.: Kokan Mladenović: Madarak

2024. augusztus 1.: Matei Vişniec: Bohóc kerestetik

2024. augusztus 2.: Ivan Viripajev: Iráni konferencia

2024. augusztus 3.: Kálmán Imre: Csárdáskirálynő

2024. augusztus 4.: Móricz Zsigmond: Boszorkány

 

További programok »

FEL